В Україні можливий дефіцит електроенергії – прогноз до кінця опалювального сезону

Головна Сторінка » В Україні можливий дефіцит електроенергії – прогноз до кінця опалювального сезону

До завершення опалювального сезону в Україні прогнозується незначний дефіцит електроенергії.

Разом з тим удари РФ по енергетичній інфраструктурі залишаються значним ризиком для економіки. Про це йдеться в “Інфляційному звіті” Національного банку України за січень 2024 року.

“Якщо не буде нових значних руйнувань, то у 2024 році очікується незначний дефіцит електроенергії переважно під час опалювального сезону”, – йдеться у документі.

В НБУ зазначають, що в Україні з одного боку, значно посилено захист ППО, тривають ремонти та пристосування енергетичної системи до викликів війни. А з іншого – енергосистема значно постраждала. Росія є не припиняє обстрілів, тоді як пожвавлення економічної активності збільшує споживання електроенергії.

Очікується, що дефіцит буде нівельовано імпортом, тому він майже не вплине на економічну активність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шмигаль розповів, що буде з комунальними тарифами у лютому

“У подальшому завдяки ремонтам та постачанню нового обладнання дефіциту електроенергії не очікується”, – йдеться в прогнозі.

Окрім того, в НБУ наголошують, що ризиком є посилення атак РФ на енергетичну інфраструктуру. Це може зумовити більший, ніж очікується, дефіцит власних потужностей з виробництва електроенергії. Для покриття значного дефіциту може не вистачити технологічних можливостей для імпортних поставок електрики. У результаті відбуватимуться відключення як побутових, так і промислових споживачів, що обмежуватиме економічну активність. Темпи зростання ВВП будуть меншими, ніж за базового сценарію.

“Проте рівень готовності бізнесу та населення до потенційних відключень є вищим, ніж минулої зими, що обмежуватиме негативний вплив дефіциту електроенергії на економіку”, – йдеться в огляді.

За оцінками НБУ, інтенсифікація обстрілів, глибина руйнувань об’єктів енергетики минулої зими та збільшення навантаження через холодну погоду очікувано призвели до дефіциту електроенергії. У IV кварталі він становив лише близько 3%, що менше за попередні очікування (5%).

Крім того, дефіцит був переважно локальним та майже повністю компенсувався імпортом електроенергії, тож не мав додаткового негативного впливу на економічну активність.

“Це позитивно вплинуло на роботу як промислових підприємств, зокрема дало змогу підтримувати стабільні обсяги металургійного виробництва, так і сектору послуг. Водночас підготовка до опалювального сезону з урахуванням ризиків обстрілів стимулювала зростання добувної промисловості, зокрема добування газу та вугілля”, – зазначили в НБУ.

Російські загарбники у ніч на 2 лютого здійснили черговий масований удар дронами по південних та центральних областях України. Окупанти влучили в один з енергетичних об′єктів.

Є пошкодження на одній з підстанцій компанії. Внаслідок атаки у Кривому Розі знеструмлені побутові та промислові споживачі.