У липні споживча інфляція зросла до 5,4% р/р (з 4,8% р/р у червні).
За оцінками НБУ, споживча інфляція продовжила пришвидшення й у серпні, йдеться у Макроекономічному та монетарному огляді НБУ
Згідно з оприлюдненим графіком річна інфляція була близькою до 7%. Фундаментальний інфляційний тиск у липні очікувано посилився. Показник базової інфляції зріс до 5,7% р/р з 5,0% р/р у червні.
“Така динаміка дещо випереджала траєкторію липневого прогнозу НБУ. Вона зумовлена насамперед стрімким зростанням цін на оброблені продукти харчування. Підтримували ціновий тиск і ефекти перенесення від послаблення обмінного курсу гривні. Водночас інфляційні очікування залишалися доволі стійкими”, – йдеться в огляді.
Ціни на продукти та безалкогольні напої відновили зростання у липні. Це насамперед зумовлено швидшим подорожчанням оброблених продуктів під впливом вищих витрат на енергію, зберігання продукції та оплату праці.
Також очікувано сповільнилося зниження цін на сирі продукти з огляду на поступове вичерпання впливу тимчасових чинників, насамперед скорочення запасів попередніх високих врожаїв, складніші, ніж торік, погодні умови та зростання вартості енергії на тлі дефіциту електроенергії.
Попри спекотну погоду, падали ціни на яйця, а вторинні ефекти від слабшого тиску з боку витрат на корми все ще позначалися на здешевленні свинини та курятини.
Зростання цін пришвидшується під впливом курсового чинника. Дедалі повільніше дешевшали одяг та взуття. Послуги дорожчали швидше, вірогідно під тиском витрат бізнесу на оплату праці та енергію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні прискорилася інфляція – що на це вплинуло
“Зростання цін на пальне у липні сповільнилося. Така динаміка відображала ефекти бази порівняння через повернення оподаткування пального до довоєнного рівня в липні 2023 року, достатні запаси та зниження попиту з боку агропромислового комплексу. Водночас на вартості пального позначалися ефекти перенесення від послаблення обмінного курсу та зростання цін на сировину на світових ринках”, – пояснили в НБУ.
Ціни на алкогольні напої знижувалися дедалі повільніше.
Пришвидшилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання, ймовірно, через курсовий чинник. Подорожчання тютюнових виробів сповільнилося, проте ціни на них зростали доволі високими темпами, в тому числі під впливом боротьби з тіньовою продукцією.
Інфляцію надалі стримував мораторій на підвищення тарифів на окремі житловокомунальні послуги для населення.
Як повідомляв раніше Держстат, інфляція на споживчому ринку у червні, порівняно з травнем, становила 2,2%, а з початку року 4,3%. За повідомленням Держстату, базова інфляція у червні, порівняно з травнем, становила 0,5%, а з початку року 3,3%.