Велика Британія надсилає до України реалістичні макети систем протиповітряної оборони та танків.
Їх використовують для введення в оману російських військових, змушуючи ворога витрачати ресурси на знищення несправжніх цілей. Про це повідомляє The Times.
За даними британських військових, муляжі збирають безпосередньо на фронті всього за кілька годин. Ці дії є частиною стратегії, що має створити ілюзію значно більшого арсеналу української армії. Ворог, не розрізняючи справжні цілі від хибних, витрачає боєприпаси на обманки, тим самим зменшуючи ефективність ударів по реальній техніці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нафтові санкції проти Кремля: Велика Британія перекриває тіньовий маршрут
“Ми не маємо змоги постачати велику кількість зброї, тому будь-яке рішення, яке посилює візуальну присутність українських сил, – це стратегічна перевага”, – пояснила командирка ескадрильї Королівських ВПС Лоурі Сімнер.
З огляду на високотехнологічну розвідку РФ – супутникові знімки, дрони, тепловізори – застарілі надувні макети, що використовувалися з часів Другої світової, більше неефективні. Британія адаптувалася: замість цього створює сучасні, реалістичні макети з урахуванням новітніх способів виявлення.
За реалізацію цієї програми відповідає спеціальна оперативна група Kindred, що діє у складі британського Міноборони. Вона співпрацює з інженерами й дизайнерами оборонної промисловості, щоб створювати максимально достовірні приманки.
Виробництво виглядає так: фахівці роблять цифрові копії справжньої техніки, яку Британія вже передала Україні, друкують зображення на спеціальних матеріалах і надсилають їх до України. Там ЗСУ оперативно збирають макети й розміщують їх у зоні бойових дій.
Полковник Оллі Тодд, відповідальний за закупівлі в групі Kindred, розповів, що їхня команда з 20 людей працювала, зокрема, над макетами танків Challenger 2 і САУ AS-90, яких на фронті небагато.
“Вони виглядають так реалістично, що легко обманюють навіть уважного спостерігача”, – додав Тодд.
Він також уточнив: якщо Україна отримує п’ять справжніх одиниць техніки, до них додають ще до 30 муляжів. Наприклад, разом із бойовими машинами Stormer, оснащеними ЗРК, Україна нещодавно отримала також і їхні макети.
Велика Британія завершила експлуатацію самохідних артилерійських установок AS-90 у власних збройних силах і передала всі наявні машини Україні.
Останні вогневі навчання з використанням AS-90 у складі британської армії відбулися в травні 2024 року. Спочатку виведення цих САУ з експлуатації планувалося відтермінувати до 2030-х років, аби уникнути розриву у бойових спроможностях. Однак на тлі змін у стратегічній оборонній політиці країни цей процес значно пришвидшили.