Нові заяви обраного президента США про території є набагато глибшими, ніж притаманний Дональду Трампу епатаж. У таємницях трампівських провокацій розбиралася Gazeta.ua.
Цими днями політик зазіхнув на Гренландію. А ще кілька тижнів тому запропонував Канаді приєднатися до США.
25 листопада 2024 року Трамп запропонував Трюдо стати губернатором 51-го штату. Перед цим була словесна дуель щодо обмежувальних мит, які анонсував Трамп. Канадська економіка загине, марно апелював до нього Трюдо. Аргументація Трампа була залізною: США субсидують Канаду на 100 мільярдів доларів щорічно, а так канадці зекономили б на податках та обороні. Такий “жарт” майбутнього президента США викликав гостру політичну кризу у Канаді.
Скоро піде
З уряду пішла віце-прем’єрка і міністерка фінансів Христя Фріланд через намагання Трюдо згладити гострі кути у відносинах зі США, на які, до слова, припадає 75% канадського експорту. За загравання з Трампом канадського прем’єра розкритикувала опозиція, а більша частина правлячої Ліберальної партії (51 із 75 депутатів від найбільш густонаселеної провінції Онтаріо і 21 депутат з фракції парламенту) вважають доцільною відставку Трюдо. Якщо опозиція назбирає голосів, Джастін Трюдо втратить посаду вже у січні 2025 року.
Прикупити острівець і повернути канал
Наступними об’єктами своєрідного територіального тролінгу стали Гренландія і Панама. “США вважають владу і контроль над Гренландією абсолютною необхідністю для захисту нацбезпеки і свободи у всьому світі”, – написав Трамп у своїй соцмережі Truth Social.
Різка реакція Гренландії зумовлена складними стосунками півострова з Копенгагеном (Гренландія входить до Данського королівства як автономія) та з Вашингтоном. За низкою міжнародних угод, Данія і США спільно здійснюють оборонні заходи на острові. Нині Сполучені Штати мають у Гренландії дві військові бази, а корінне місцеве населення протестує через те, що вони забруднюють море.
У 1867 та у 1946 роках США пропонували Данії продати острів, у 2016 році тодішній президент Трамп утретє озвучив третю пропозицію, у відповідь на що прем’єр Кім Кільсен заохотив до співпраці зі США. Нинішній прем’єр, Муте Егеде, виявився різкішим: “Гренландія – наша. Ми не продаємося і ніколи не продаватимемося. Ми не повинні програти довгу боротьбу за свободу”.
У Панамі до слів Трампа поставилися із самого початку дуже серйозно. На конференції консерваторів у місті Фінікс він заявив, що “нас обкрадають у Панамському каналі, як нас обкрадають скрізь. Ми не дозволимо йому потрапити у чужі руки”. Згодом у своїй соцмережі пояснив: Панама стягує невиправдані гроші за проходження суден по каналу, а Китай намагається контролювати об’єкт.
У 1999-му США передали Панамі контроль над каналом, котрий збудували на свої кошти і, за низкою міжнародних угод, мали право на вічне володіння ділянкою землі вздовж нього.
Тому за всіх ознак тролінгу, третє зазіхання Дональда Трампа на території інших держав було сприйнято серйозно із самого початку.
“Підвішу всіх!”
Президент Панами Хосе Рауль Муліно категорично заявив: кожен метр Панамського каналу належить Панамі, так є і так буде. “Суверенітет і незалежність нашої країни не можуть бути предметом обговорення”, – наголосив він. “Побачимо! – іронічно відписав йому Трамп у своїй соцмережі. – Ласкаво просимо до американського каналу”.
Попри зовнішню легковажність, під кожною такою заявою Дональда Трампа є вагоме підґрунтя. Наприклад, якщо говорити про Панаму, обраний американський президент може нагадати про “пральні” для “чорного кешу”, котрі процвітають на панамському каналі, а бюджет США втрачає кошти. Щодо Гренландії – вірогідна альтернатива НАТО, до якого вступили Швеція і Фінляндія, або посилення його північних кордонів.
Беззаперечний суверенітет
Таким чином, обраний президент США створює атмосферу непевності, коли будь-яка країна може стати об’єктом геополітичних чи торгових інтересів США. А отже, уряди цих країн зіткнуться із тактикою, котру до цього застосовував до своїх контрагентів Путін: після кожної незгоди умови переговорів стають жорсткішими. Щоправда, обміняти Аляску на Якутію він поки не пропонував.
За таких геополітичних умов беззаперечною територіальною цілісністю зможуть похвалитися небагато країн. Власне, ті, які, за логікою Трампа, виконують умови і вимоги США. Це ж стосується і суверенітету.
Тому в Україні намагаються зрозуміти – що ж стоїть за територіальним тролінгом обраного президента США.
Чує кожного
Джерела CNN в оточенні американського політика стверджують – він чує те, що говорять люди. Якщо почуте “знаходить відгук”, політик розвиває тему. Іншими словами, Дональд Трамп зондує ґрунт і перевіряє слабкі ланки перед інавгурацією 20 грудня 2025 року.
“Я завжди сприймаю його всерйоз, навіть якщо слова можуть видатися дивними”, – радить представник республіканців у Флориді Карлос Хіменес.
Тим паче, обраний президент США збирається обговорювати суверенітет і територіальну цілісність третьої країни – нашої – причому позначає це як пріоритет. На тлі заяв, адресованих Канаді, Панамі та Гренландії, дискусія про території в Україні сприйматиметься як буденна.
Утім, це не означає, що у Києві схвалюють такий розвиток подій. Заяви Трампа нагадують історію про Крим, який, “як постійно талдичать москалі, Україні подарував Хрущов”, звернув увагу керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок.
Це символ
Претензії Трампа є не інформаційні меседжі, а символ, вважає експерт Аналітичного центру “Об’єднана Україна” Олексій Кущ. На його думку, Трамп реінкарнує доктрину Монро – про повернення США у Західну півкулю, але не у географічному сенсі.
“Тобто, без частини Африки і Чукотки. Мова йде про Південну і Північну Америку та Індо-Тихоокеанський регіон, з Австралією, Японією, Південною Кореєю, Новою Зеландією, Тайванем і Філіппінами включно… У всіх акцентів (Канада, Мексика, Гренландія, Панама) є глибока геополітична основа. Бо всі ці країни для США – це енергія, вода і логістика”, – наголосив експерт.
Зокрема, Гренландія має найбільші у світі запаси прісної води. Канада, Панама, Мексика, – поклади нафти і газу. При цьому обраний президент США домагається від ЄС ексклюзивного права збуту газу на європейському ринку.
“Не виключаю створення найближчим часом північноамериканського аналогу ОПЕК у складі Мексики, США і Канади з можливим приєднанням Колумбії, котрий стане конкурентом близькосхідного ОПЕК і Росії” , – припустив Олексій Кущ. Панамський же канал – протидія планам Китаю створити транспортний коридор між Тихим і Атлантичним океанами з контролем руху товарів по них.
Євросоюзу відводиться роль ресурсу та помічника США у зниженні залежності від Близького Сходу і послаблення впливу РФ на Глобальний Південь.
Справжні цілі під кригою
Хаос, про який говорили під час передвиборчої кампанії, все-таки настає, звернула увагу політологиня-американістка Олександра Філіппенко. Утім, на її думку, Дональд Трамп керується виключно прагматизмом. Гренландія, наприклад, стосується ризиків від просування Росії в Арктиці.
“Після розпаду СРСР в Арктиці було заморожена велика кількість військових баз. Путін розморозив, у прямому і переносному сенсі, 50 баз. Отже, присутність РФ в Арктиці зростає, хоча ніхто на це особливої уваги не звертає, але Трамп намагається забезпечити США, вірогідно, від загроз з боку РФ. Це, до слова, багато говорить і про його ставлення до Росії”? – пояснила експертка.
А у самих США згадали про ідеологію 19 століття про Маніфестне Покликання, згідно з якою Сполучені Штати мають від Бога право розширюватися територіально на весь континент (Північну Америку). До слова, в оточенні Трампа звернули увагу на його натяки щодо спецоперацій правоохоронців США проти наркокартелів на кордоні з Мексикою. Також у зв’язку із заявами Трампа про території інших країн американські експерти згадують доктрину Монро, проголошену у тому ж таки 19 столітті. За нею США мають протидіяти спробам колонізувати держави на обох американських континентах. Водночас ця доктрина декларувала невтручання Сполучених Штатів у справи Старого світу та відмову від розширення території збройним шляхом.