fbpx

Військові почали стріляти в неозброєних литовців

Головна Сторінка » Військові почали стріляти в неозброєних литовців

У Литві радянські танки та військові 13 січня 1991-го почали стріляти в неозброєних людей та захопили телевежу у Вільнюсі. Загинули 14 литовців, сотні поранили.

За рік до цього Верховна Рада Литовської РСР прийняла акт “Про відновлення незалежної Литовської держави”, відмінивши конституцію СРСР. Першою з республік оголосила про вихід з Союзу. З’їзд народних депутатів СРСР оголосив ці рішення незаконними.

Радянський Союз використав економічний та політичний тиск. Коли це не вдалося, радянські військові вийшли на вулиці із зброєю і технікою. 13 січня в різних містах країн Балтії під приводом забезпечення весняного призову висадилися підрозділи радянських десантників. Вони в ніч на 11 січня зайняли у Вільнюсі стратегічно важливі будівлі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Провели референдум, який змінив державний лад

Десятки тисяч литовців утворили барикади біля парламенту. У ніч на 13 січня підрозділи радянських десантників і спецпідрозділу КДБ “Альфа” спробували штурмом взяти приміщення телевежі в Вільнюсі. Проти беззбройних литовців застосували танки і БМП. Загинуло 14 литовців і боєць “Альфи”, поранено близько 800 людей. Найбільше жертв було біля телевежі.

Горбачов та міністри оборони і внутрішніх справ СРСРне взяли на себе відповідальність. 9 лютого 1991 року у Литві відбувся референдум, на якому за незалежність республіки проголосували понад 90% громадян. З боку Радянської влади продовжувався тиск на республіку. Провал серпневого путчу у Москві остаточно вирішив долю відновленої Литовської Республіки. 6 вересня Державна Рада СРСР офіційно визнала незалежність Литви.

560 км “живого ланцюга” утворили жителі Литви, Латвії й Естонії 23 серпня 1989 року. Майже 2 млн людей узялися за руки вздовж трас між столицями Вільнюсом, Ригою й Таллінном. Акцію назвали “Балтійський шлях”.