З в’яленими помідорами можна швидко приготувати смачну закуску.
Щоб нею смакувати взимку, треба уміти заготовити їх у сезон дозрівання. Цього року врожай томатів небувалий.
Шеф-кухар Євген Клопотенко дав кілька порад, як приготувати та куди додати аби страва набула неймовірного смаку.
Як приготувати в’ялені томати
Інгредієнти
На 500 мл готового продукту:
1 кг томатів
1 ч. л. сухого орегано
1 ч. л. сухого або гранульованого часнику
150-200 мл соняшникової або оливкової олії
сіль морська до смаку
Як приготувати
Помідори помийте та розріжте вздовж на четвертинки. Виберіть м’якоть із насінням із четвертинок за допомогою чайної ложки.
Викладіть четвертинки томатів на деко, застелене пергаментом, верх зрізом. Посипте морською сіллю до смаку й 1 ч. л. сухого орегано. Сушіть у духовці з температурою 70-75 градусів протягом п’ять-шість годин.
Для того, щоб уникнути надмірного скупчення вологості в духовці, періодично відкривайте її для вентиляції або вставте дерев’яну паличку для суші у верхній частині дверцят духовки, щоб зайва волога виходила постійно.
Сухі скибочки в’ялених помідорів складіть у невеликі стерильні баночки.
Для аромату додайте 1 ч. л. сухого або гранульованого часнику. Залийте наповнені в’яленими томатами баночки соняшниковою або оливковою олією, так, щоб вона їх повністю покрила, і закупорте кришками. Зберігайте баночки з в’яленими томатами в холодильнику.
В яких стравах в’ялені помідори будуть доречними
Найпростіше брускети з в’яленими томатами або намазку з в’ялених томатів і сиру рікота.
У борщ
Можете готувати борщ за своїм фірмовим рецептом. За 10 хвилин до закінчення приготування додати дрібно порізані в’ялені томати. Їх же можна додати і до засмажки. Ви здивуєтеся, але цей інгредієнт стане справжньою родзинкою страви.
У паштет
Якщо готуєте паштет із риби, печінки або м’яса, додайте дрібно нарізані в’ялені томати або перебийте блендером із усіма інгредієнтами. Вони додадуть паштету легкий смак “із димком”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять овочів, які після приготування корисніші, ніж сирі
У соус
Який би ви соус не готували песто, майонез або кетчуп, спробуйте додати три-чотири штуки в’ялених томатів і перебийте блендером, щоб соус був без шматочків. Вийде дуже смачно. Мені подобається в песто базилік зовсім замінювати в’яленими томатами.
У салат
В’ялені томати відмінно поєднуються з м’ясом, рибою, субпродуктами і овочами, тому їх можна додати практично в будь-який салат. Навіть трохи вдосконалити рецепт класичного Цезаря й Грецького.
Кожна господиня має свій рецепт приготування солоних помідорів. Але є кілька основних правил, яких варто дотримуватися.
Томати не повинні бути переспілими і зіпсованими.У чистій воді розмішайте цукор і сіль. Додайте спецій і прянощів – лавровий лист, перець горошком і корінь хрону. Цю суміш закип’ятіть. Гарячим розсолом залийте помідори і накрийте кришкою. Дайте томатам настоятися і просолитися протягом декількох днів при кімнатній температурі. Потім сховайте закуску в холодильник.