Лимони – справжнє джерело вітамінів, особливо у холодний період року.
Щоб по максимуму отримати користь від цього плода, треба знати як правильно зберігати цей фрукт. Gazeta.ua розповість про деякі з них.
Якщо плануєте використовувати лимони найближчим часом, залиште їх при кімнатній температурі. Свіжий смак і аромат нікуди не зникне.
Для більш тривалого зберігання виберіть холодильник. Покладіть лимони в пластиковий контейнер з отворами або в сітчасту сумку. Так шкірка лимона не обсохне. Холод допомагає зберегти вітамінний склад і запобігти втраті аромату і появу утворення цвілі.
Якщо лимон розрізаний
Розрізаний лимон можна подрібнити в кашку, додати цукор або мед. Суміш помістити в банку і накрити кришкою. Потім додавати в чай. Однієї чайної ложки буде достатньо на 150 мл води.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Почніть пити чай з лимоном та імбиром щодня і результат вразить
Зберігати розрізаний лимон на блюдечку. Треба насипати в нього цукор, а зверху покласти лимон зрізаною стороною.
Якщо розрізаний лимон не буде використаний найближчим часом, то його можна “законсервувати”. Зробити це можливо за допомогою яєчного білка. Його необхідно збити в піну і змастити нею зріз лимона. Так цитрус зможе пролежати в холодильнику протягом місяця.
Цедра лимона має безліч корисних властивостей.Її не потрібно викидати. Є різні способи використання цедри. Вона зробить ваші страви смачнішими, але й принесе користь вашому здоров’ю.
Лимонна цедра служить для стабілізації травної системи. Наприклад, цедра лимона може вбивати глистів, покращує роботу кишечнику. Оскільки лимони наповнені вітаміном С, не дивно, що цедра лимона може дати поштовх до зміцнення імунної системи.