“Є три сценарії подальшого розвитку війни” – що пише про нас світова преса

Головна Сторінка » “Є три сценарії подальшого розвитку війни” – що пише про нас світова преса

Причини? чому ФСБ провалило підготовку своїх агентів в Україні перед вторгненням, і як планувало призначити Віктора Януковича або Віктора Медвечука гауляйтерами України. Аналіз трьох можливих сценаріїв, як може піти війна восени – взимку цьогоріч. І нові вибухи на російських складах зі зброєю в Криму й біля Бєлгорода. “Куріння вбиває”. Ось дещо з того, що писали про нас у світових ЗМІ.

“П’ять речей, які потрібно знати про провали російської розвідки перед вторгненням в Україну”, The Washington Post, США

Багатомісячне розслідування ролі розвідки у підготовці війни в Україні, проведене WP, спирається на безліч конфіденційних матеріалів, зокрема на перехоплені повідомлення за участю працівників російської розвідки, а також докладні інтерв’ю з високими українськими, американськими та європейськими чиновниками. Ось деякі висновки.

Перше. Підпільний підрозділ російської ФСБ був глибоко причетний до невдалого військового плану Кремля, запевняючи чиновників у Москві, що Київ швидко впаде, і відправляючи оперативників для встановлення маріонеткового режиму в українській столиці. Підрозділ ФСБ, відомий як “Управління оперативної інформації”, багатьо років проводив таємні операції щодо проникнення в установи України, підкупу проросійських політиків і недопущення виходу країни з орбіти Москви. За словами представників західної розвідки, попри на пильну увагу до України ФСБ або не розуміла, наскільки відчайдушно Україна чинитиме опір, або розуміла, але не могла передати таку незручну інформацію Путіну.

Працівники ФСБ були настільки впевнені, що захоплять важелі влади в Києві, що останні дні перед війною витратили на облаштування житла в українській столиці

Друге. Працівники ФСБ були настільки впевнені, що захоплять важелі влади у Києві, що останні дні перед війною витратили на облаштування житла в столиці. У повідомленнях, перехоплених СБУ, ідеться, що працівники ФСБ запитували в колег подробиці про квартири й інші місця, які вони можуть використовувати як конспіративні квартири, житлові приміщення або бази для операцій. За словами офіційних осіб, за кілька днів до того, як російські війська увійшли в Україну, інформаторам ФСБ наказали покинути столицю, але залишити ключі від осель для російських оперативників, що прибудуть.

Третє. За словами представників українських і західних спецслужб, у період, що передував вторгненню, українське управління в ФСБ значно розширилося. Чисельність відділу збільшилася приблизно з 30 офіцерів 2019 року до 160 напередодні вторгнення. Команди ФСБ були закріплені за регіонами України й мережами сплячих агентів усередині країни. Озираючись назад, українські офіційні особи розглядають нарощування військ як завчасне попередження, що Росія готує ґрунт для атаки.

Серед основних союзників були колишній президент Янукович і Медведчук. Янукович був у групі, яка зібралася в Білорусі на початку березня, готова летіти до Києва. Друга група, до якої увійшли колишні члени партії Януковича, зібралася на півдні, захопленому на початку війни

Четверте. ФСБ тісно співпрацювала з відомими колабораціоністами й вибудувала принаймні два проросійські уряди в очікуванні. Серед основних союзників були колишній президент Янукович, який утік у Росію 2014 року, і Медведчук олігарх, який став одним з лідерів головної проросійської партії України після встановлення тісних відносин з Путіним. Янукович був у центрі групи, яка зібралася в Білорусі на початку березня, можливо, готова летіти на Київ і повернути собі владу. Друга група, до якої увійшли колишні члени партії Януковича, зібралася на півдні, захопленому на початку війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Неймовірні втрати росіян послаблюватимуть Росію, робитимуть її поступливішою” Стівен Бланк

П’яте. Попри неодноразові невдачі керівники ФСБ залишаються на своїх позиціях і відомство провело перегрупування, відправивши офіцерів на тримісячну ротацію до регіонів, окупованих російськими військами.

Офіційні особи США й інших країн заявили, що не бачили доказів того, що Путін навів лад у керівництві російських шпигунських агентств або притягнув високих чиновників до відповідальності за дорогі помилкові судження. Натомість директор ФСБ Олександр Бортніков і керівник її українського управління Сергій Бесєда залишаються на своїх посадах, куруючи аспекти війни.

“Три сценарії війни в Україні”, Die Welt, Німеччина

Найпізніше до листопада, коли почнуться дощі й холоди, у бойових діях настане затишшя, що перериватиметься дрібними сутичками. Восени вирішиться, наскільки успішно сторони пройдуть зимову паузу. Київ навіть хоче закінчити війну на початку зими, бо Росія дедалі більше руйнує інфраструктуру для опалення та енергетики.

Наскільки реальним є це бажання? Москва затягує час. За даними Інституту вивчення війни Росія планує довгу війну і з вересня хоче збільшити витрати на оборону на $10 млрд.

Війні наступної середи виповниться пів року. Росія окупувала близько 24% території країни. Попри невеликі успіхи останніх днів, Україна отримала від Заходу замало зброї, щоб адекватно захищатися.

“Поки західні постачання озброєнь покривають лише 10-15% реальних потреб України”, каже полковник Маркус Райснер з міністерства оборони у Відні. Він очолює відділ досліджень і військової стратегії Терезіанської військової академії та є одним з провідних військових аналітиків у Європі.

Росія досі може повною мірою використовувати перевагу за допомогою високоточних крилатих і балістичних ракет

За словами Рейснера, постачання зброї із Заходу, яка досі надходила, призвело лише до того, що “в українських військових її занадто багато, щоб померти, але замало, щоб вижити”. Головне, чого бракує, ефективних систем ППО середньої та великої дальності. Тому Росія досі може повною мірою використовувати перевагу за допомогою високоточних крилатих і балістичних ракет, які мають високий потенціал ураження. Україна заявляє, що з 3100 ракет, випущених з кінця лютого, до середини серпня вона змогла знищити лише 187. Це катастрофа.

За його словами, у Києва також мало реактивних систем залпового вогню, як-от HIMARS, яких зараз 16, щоб протистояти масованому артилерійському вогню.

“Чому США не дають їх більше? У Вашингтона їх близько 300. Їм потрібно від 60 до 100 HIMARS”, каже Рейснер.

За останні кілька днів Києву вдалося досягти потужних успіхів, імовірно, за допомогою HIMARS. Це руйнування двох мостів через Дніпро в районі Херсона, а також знищення 11-15 російських літаків на авіабазі в Криму, знищення складів боєприпасів.

“Ці дії потрапили до заголовків, але бої не припинилися. Успіху в обороні чи навіть потужного й вирішального українського наступу теж не передбачається”, каже Рейснер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Ситуація в Херсоні головна інтрига військового протистояння між Росією та Україною” Сергій Згурець

Водночас президент Володимир Зеленський заявляв про контрнаступ під Херсоном, щоб відтіснити росіян. Триває підготовка до контратаки, про що свідчить обстріл мостів. Це необхідно для запобігання поповненню російських сил. Але чому самого контрнаступу немає?

“Україна не в змозі зробити це зараз”, каже Рейснер.

Одна з причин у тому, що Київ має надто мало сил на півдні, порівняно з Росією, щоб почати контратаку.

“Крім того, цей район величезна пласка місцевість, де складно зібрати велику кількість танків, не зазнавши удару”, каже Рейснер.

Вже 24 липня 28-ма бригада України, яка мала стати вістрям контрудару під Херсоном, була значною мірою ліквідована. Загинув її легендарний командир Віталій Гуляєв.

Якщо ви не маєте переваги в повітрі й контролю над територією перед військами, ті, хто рухається вперед, ризикують бути з’їденими

“Якщо ви не маєте переваги в повітрі та контролю над територією перед вашими військами, ті, хто рухається вперед, ризикують бути з’їденими”, каже військовий аналітик Філліпс О’Браєн із шотландського університету Сент-Ендрюс.

Друге велике поле бою на Донбасі. Там Москва повністю контролює Луганську область і приблизно 58% Донецької. Головна мета Путіна “звільнити” до осені весь Донбас.

“На сході росіяни повільно, але неухильно просуваються вперед, використовуючи потужну ствольну артилерію. Вони б’ються так, ніби мають весь час у світі”, аналізує Рейснер.

Зараз у районі Донецька тривають запеклі бої. У центрі Піски, Авдіївка й Мар’їнка. Якби Росії вдалося прорватися туди найближчими тижнями, вона знову прорвала б першу й найпотужнішу лінію оборони України після Попасної, яку прорвала в травні, і Лисичанська в липні.

“Тоді вони могли б просунутися до наступної, слабшої лінії. Це ще більше наблизить Путіна до його найважливішої стратегічної мети захоплення Донбасу”, каже Рейснер.

Які сценарії можуть бути наступні 12 місяців?

Сценарій 1. Росія захопить Донбас до листопада. На півдні українські сили не зможуть розпочати успішного контрнаступу. Українці взимку постраждають від браку сил. Враховуючи, що до початку війни Росія вже досягла західного берега Дніпра й може захистити цей плацдарм, Путін знову спробує піти на Миколаїв та Одесу наступної весни, щоб досягти своєї другої важливої мети відрізати Україну від Чорного моря.

Країна більше не зможе виживати самотужки. Водночас ціни на енергоносії у Європі взимку зростуть. Президент Франції Еммануель Макрон за підтримки канцлера Олафа Шольца й президента США Джо Байдена закликатимуть Україну до переговорів. Зеленський більше не матиме вибору Москва й Київ сядуть за стіл переговорів під час зимового перемир’я, а Путін тільки вдаватиме, що робить це. Захід припинить постачання зброї під час переговорів. Імовірність такого сценарію висока.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Західні еліти не билися на брудних вулицях міст. Їм не зрозуміти гопника Путіна” чеський кримінолог Петр Пойман

Сценарій 2. Україна успішно проводить контрнаступ у Херсонській області, внаслідок нових великих поставок зброї із Заходу й готується повернути Крим. Москва не може взяти Донбас. Обидві сторони серйозно працюють над дипломатичним вирішенням узимку. Імовірність такого низька.

Сценарій 3. Жодна зі сторін не завоює нові території до зими. Під час зимового затишшя в боях піде підготовка до весняного перегрупування. Переговори будуть безуспішними. Навесні Україна намагається остаточно перейти в наступ. Імовірність такого цілком можлива.

“Пожежі й вибухи на військових об’єктах у Росії та Криму”, The Guardian, Велика Британія

Повідомляли про пожежі та вибухи на військових об’єктах на території Росії та в окупованих частинах України під час останніх із серії очевидних диверсійних операцій углиб території, що утримується РФ.

Два російські села евакуювали після пожежі на складі боєприпасів біля кордону з Україною в Бєлгородській області. Зайнявся склад боєприпасів у районі села Тимонове, менш ніж за 50 км від кордону, повідомив губернатор області В’ячеслав Гладков, додавши, що постраждалих немає.

Щонайменше чотири вибухи прогриміло біля великої авіабази Бельбек в окупованому Криму.

Російське ППО також задіяли біля Керчі міста на кримському кінці мосту до материкової частини Росії. Він є стратегічно важливим маршрутом постачання, який багато хто в Україні хотів би знищити. Місцеві ЗМІ повідомляють, що збили український безпілотник.

Міноборони України опублікувало іронічний коментар про пожежі в РФ “Куріння вбиває!”. Там раніше жартували, що вибухи й пожежі на військових об’єктах у Криму сталися також з вини “необережних курців”

Міноборони України опублікувало іронічний коментар у Twitter після поширення кадрів пожеж у Тимонові з коротким повідомленням “Куріння вбиває!”. Чиновники раніше жартували, що вибухи й пожежі на військових об’єктах у Криму сталися з вини “необережних курців”.

Нічні інциденти в четвер сталися невдовзі після руйнівних вибухів на великій авіабазі й складі боєприпасів у Криму. Після цих нападів багато росіян поспішили залишити півострів, і у вівторок його перетнули рекордні 38 тис. автомобілів. Президент Зеленський заявив у середу, що росіяни, які панікують, усвідомили, що Крим “не місце для них”, і натякнув, що попереду можуть бути нові удари. Він закликав українців триматися якомога далі від ворожих командних пунктів і баз тилового забезпечення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Маємо готуватися до тривалої війни. Бачимо, що робить артилерія на полі бою” боєць Ян Трчка

“Не наближайтеся до військових об’єктів російської армії”, сказав він.

Крим головний центр російського вторгнення. Міноборони Великої Британії заявило, що російське військове керівництво, імовірно, “дедалі більше стурбоване” хвилею невдач там, навіть якщо Москва відкинула їх як місцевий “саботаж”.

У минулому огляді преси Gazeta.ua давала розмову з партизаном про те, як працює українське підпілля на окупованому півдні України. Розповіді радника президента Зеленського про вибухи в Криму й війну на півдні. А також про ефективність української стратегії позбавлення росіян ліній логістики, баз і їх видавлювання із зайнятої території.