Європа переозброюється й справа не лише в Росії

Головна Сторінка » Європа переозброюється й справа не лише в Росії

Думки у виданні The Washington Post оглядача Лі Хокстадера

Польща створює одну з найбільш потужних армій Заходу, маючи намір розгорнути більше танків, ніж Велика Британія, Франція, Німеччина та Італія разом узяті.

У зв’язку з цим виникає запитання – у країні, де дітей мало, і населення скорочується, хто буде керувати найкращою зброєю, яку замовила Варшава?

І ще одне – як лідери Польщі і різною мірою інших країн Європи впораються з неминучими економічними та політичними наслідками великого військового нарощування перед лицем агресії Москви та відволікання Вашингтону?

Старший помічник Путіна пригрозив ліквідувати “повністю польську державність”

Варшава стикається з реваншистським ворогом Росією, яка напала на Польщу в 1939 році, й підкоряла її протягом десятиліть після Другої світової війни. Цього місяця старший помічник президента РФ Володимира Путіна пригрозив ліквідувати “повністю польську державність”.

І не забувайте, Польща живе у ворожому сусідстві. Частково межує з Білорусією – російською маріонеткою. Україною, яку Путін має намір захопити. Калінінградом – російським форпостом, що нашпигованим зброєю. Оборона – одна з небагатьох важливих стратегій, яка не була предметом дебатів на виборах у Польщі минулого місяця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні

Польща також є членом НАТО, які зобов’язані захистити її у разі нападу. У країні дислоковані понад 10 тис. американських військових, а 80% військової техніки, що прямує до України, проходить через польські транзитні пункти.

Так чого вона хвилюється? Окрім бурчання Росії, є просте пояснення – Дональд Трамп.

Як пише New York Times, у 2018 році Трамп не раз говорив помічникам у Білому домі, що хоче вивести США з НАТО, що залишить блок без лідера та кастрованого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залужний б’є на сполох: як змінюється підтримка України

“Було б надзвичайне напруження, якби Америка відійшла від Європи, і це те, що хвилює Трампа. Кожне міністерство закордонних справ думає про це”, – сказав один високий європейський дипломат.

Коли Трамп вперше погрожував вивести США з НАТО, Польща витрачала на оборону приблизно 2% річного ВВП. Вона має намір подвоїти ці витрати наступного року. Варшава, ймовірно, буде збільшувати військові витрати надалі, особливо якщо війна в Україні затягнеться.

Жодна країна НАТО, включно з США, не витрачає на оборону такий відсоток від ВВП. Польща наближається до ізраїльського рівня витрат на оборону – 4,5% від ВВП

Майже жодна інша країна НАТО, включно зі США, не витрачає на оборону такий відсоток від ВВП. Польща наближається до ізраїльського рівня витрат на оборону – близько 4,5% від ВВП.

Витрати Польщі на винищувачі найвищого класу, ударні гелікоптери, ракетні установки, системи ППО і артилерію, а також танки спонукає зростаюча загроза з боку Росії, яка перевела свою економіку на воєнний лад. Але нарощування Варшави також є захистом від повернення Трампа до Білого дому та ймовірності того, що він змусить НАТО розчинитись. Ця перспектива спричинила сигнали тривоги по всій Європі.

У Німеччині, яка протягом багатьох років відставала у видатках на оборону, канцлер Олаф Шольц минулого тижня зобов’язав уряд до довгострокової військової експансії, вартістю десятки мільярдів доларів щорічно до 2030-х. Але німецька економіка кульгає через рецесію, бюджет обмежений конституційним лімітом боргу, а спустошена армія щосили намагається поповнити свої лави новобранцями. Якими соціальними програмами Берлін пожертвує, щоб заплатити за нову потужнішу армію?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Московський мехінізм” та об’єднання республіканців з демократами: Карпентер про те, чого чекати Україні

Президент Еммануель Макрон розпочав найбільше збільшення військових витрат Франції за півстоліття, виділивши майже $450 млрд, щоб збільшити витрати до кінця десятиліття на третину. Його паралельні зусилля підштовхнути Європу взяти на себе відповідальність за свою безпеку через кращу військову та промислову координацію і меншу залежність від зброї та Вашингтону випливають із чіткої оцінки США, відволікаючись на Китай і розважаючись можливістю повернення Трампа, є непередбачуваним союзником. Але бачення Макроном європейської “стратегічної автономії” поки що дало мало плодів.

Крім того, є Велика Британія, чия армія скорочувалася протягом десятиліть. Британські офіційні особи кажуть, що запаси боєприпасів вичерпаються після кількох днів війни. Але прем’єр-міністр Ріші Сунак виключив армію зі свого списку головних пріоритетів цього року.

Тривала розбудова оборони в Європі частково залежить від міцної економіки та здорової демографії. Обидва чинники на сьогодні виглядають анемічними. Народжуваність низька на всьому континенті – прогнозується, що населення Польщі скоротиться на 10% до 2050 року. Економічне відновлення Європи після пандемії слідує в фарватері США.

Росія перейшла до економіки воєнного часу, щоб фінансувати свою агресію в Україні та, можливо, деінде. Як автократія, вона менш сприйнятлива до зростаючого тиску, який виникне в результаті. Здатність Європи реагувати сформує нову безпекову позицію Заходу так само чи більше, ніж будь-що, що придумає Вашингтон. Цей виклик, який постає прямо зараз.

Переклад Gazeta.ua