У Канаді поблизу узбережжя острова Ванкувер зафіксували хвилю-вбивцю, яка заввишки сягала 17,6 м.
Це дорівнює висоті чотириповерхового будинку, пише CNN. Подібна подія трапляється раз на 1300 років.
“Документували лише декілька хвиль-убивць у відкритому морі й жодної такого масштабу”, – заявив провідний дослідник хвиль в університеті Вікторії Йоганнес Геммріх.
Хвилю називають найекстремальнішою з коли-небудь зареєстрованих. Це сталося ще в листопаді 2020-го, але дослідження опублікували лише 2 лютого 2022 року.
“Хвиля-вбивця схожа на велику чотириповерхову грудку, яка стирчить із води, з вершиною та великими жолобами перед нею”, – сказав генеральний директор компанії MarineLabs Скотт Бітті, який керував буєм для вимірювання хвилі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Працював понад 1200 років: найстаріший паб не пережив пандемію
Повідомлень про руйнування не надходило, оскільки хвиля піднялася задалеко від берега. Такі хвилі перевищують розмір решти хвиль щонайменше вдвічі, вони небезпечні й часто приходять несподівано. Ці хвилі можуть становити значну загрозу для морських операцій і громадськості через потужність і непередбачуваність.
Часто хвилі-вбивці плутають із цунамі, однак це не одне й те саме. Способи виникнення абсолютно різні. Хвилі-вбивці породжує вітер, а цунамі виникають унаслідок підводного землетрусу чи виверження вулкана.
Першу хвилю-вбивцю виміряли 1995 року біля узбережжя Норвегії на висоті 25,6 м.
15 січня в Тихому океані почалося виверження вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай. Південь Японії накрило цунамі.
Підводне виверження вулкана спричинило хвилі понад 1 м, які обрушилися на Королівство Тонга. Більшість регіонів країни, чия столиця всього за 65 км (40 миль) на південь від виверження, вкриті попелом і там майже повне відімкнені електроенергія, телефонні лінії та інтернет. Відомо про щонайменше двох загиблих.
Також про загрозу цунамі попередили США й Перу.
Це виверження стало найбільшим за десятиліття. Виверження було чути навіть у Новій Зеландії – за 2300 км від Тонги.