“Запали свічку пам’яті” – українців закликали згадати про трагедію Голодомору

Головна Сторінка » “Запали свічку пам’яті” – українців закликали згадати про трагедію Голодомору

Громадський комітет з вшанування пам’яті жертв Голодомору закликав згадати про трагедію геноциду українського народу.

28 листопада усіх громадян о 16:00 запрошують прийти до меморіалів та пам’ятних знаків у своїх містах, а також запалити свічки у вікнах, приєднавшись до акції “Запали свічу пам’яті”.

“Листопад назавжди позначений у календарі кожного українця як місяць, коли ми вшановуємо пам’ять про мільйони жертв Голодомору 1932-1933 років геноциду української нації. Традиційно, у четверту суботу листопада, українці всього світу об’єднуються, вшановуючи вбитих голодом і демонструючи силу свого духу і єдності”, – йдеться у зверненні.

У 2008 році, вперше в історії України, на державному рівні започаткували вшанування Дня пам’яті жертв Голодомору через проведення спільного заходу влади, української та міжнародної спільнот. Цей крок засвідчив сформування громадянського демократичного суспільства, яке стало потужною суспільною силою, що взаємодіє з державою і впливає на владу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У столиці презентують новий проєкт, присвячений Голодомору

За традицією, у цей день громадяни відвідують поминальне богослужіння, яке проводять глави українських церков, покладають символічні горщики та снопи з зерном до пам’ятників, а також запалюють лампадки. У церемоніальних заходах на території меморіалу жертв Голодомору всі ці роки брали участь перші особи держави, представники українського політикуму, керівники іноземних країн, парламентів та міжнародних організацій, урядовці, дипломати, представники релігійних конфесій, регіональні делегації, громадські і культурні діячі та тисячі українців, нащадків жертв цього злочину.

Довгих 15 років в Україні формувалася традиція вшанування цього національного жалобного дня і вона живе своїм життям. Одним з етичних принципів, яких впродовж років дотримуються всі учасники церемонії, є відсутність прапорів та символіки політичних та громадських організацій, що свідчить про позакон’юнктурний і загальнонаціональний характер заходу, а також про об’єднання навколо цієї історичної дати українського суспільства. Адже історична пам’ять про Голодомор і усвідомлення незламності української нації є тим, що єднає Схід і Захід, Північ і Південь України.

Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору закликає усіх киян та тих, хто має нагоду бути в Києві, зібратися біля Національного музею Голодомору-геноциду (вул. Лаврська, 3) для спільного вшанування загиблих в роки Голодомору, де очільники українських церков відслужать панахиду за вбитими в час Голодомору.

“Закликаємо всіх до усвідомленого вшанування пам’яті жертв злочину у родинному колі. Тих, хто все ж вирішить прийти з родинами до меморіалів та пам’ятних знаків у інших містах, просимо дотримуватися соціальної дистанції, взаємної поваги та дисципліни з метою запобігання поширенню коронавірусу”, – додають у зверненні до громадян.

Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду недержавне громадське об’єднання, створене 2010 року з метою підтримки традиції вшанування пам’яті жертв геноциду. У 2010-2013 роках усі заходи зі вшанування пам’яті жертв Голодомору організовувалися громадськістю без участі державної влади, яка знівелювала питання національної пам’яті. До складу Громадського комітету входять громадські та культурні діячі, представники академічних установ, всього близько 40 учасників.