Підписана у Стамбулі ініціатива щодо безпечного вивезення зерна може принести Україні мільярди доларів експортного виторгу.
Раніше Україна була змушена експортувати зерно або суходолом через західні кордони, або через дунайські порти Ізмаїл та Рені, каже прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найєм заявив про важливу річ щодо угоди в Стамбулі
“Зараз показники експорту аграрної продукції далекі від нашого довоєнного обсягу, але над розв’язанням цього питання активно працює вся вертикаль української державної влади. Питання розблокування морських портів для нашої економіки це питання на мільярди доларів. У червні весь експорт України складав $3,2 млрд. Це на 20 відсотків більше, аніж у березні. Але все одно майже вдвічі менше, ніж показники до війни”, повідомив він.
Вантажообіг через Дунай з початку повномасштабної війни виріс у 2,5-5 разів. Цього все одно замало, щоб вивезти усе зерно.
“Уже зараз нашими аграріями зібрано 6,5 млн тонн нового врожаю. Всього цьогоріч урожай зернових та олійних культур очікується на рівні 65-70 млн тонн. За гарними сценаріями, це близько 70 відсотків від показника 2020-2021 років”, сказав Шмигаль.
22 липня в Стамбулі відбулися переговори щодо відновлення експорту українського зерна з заблокованих російськими окупантами українських портів.
Україна підписала договір з Туреччиною та ООН щодо безпечного функціонування експортних маршрутів у Чорному морі. Другий договір Туреччина та ООН підписали з Росією.
Генсек ООН Антоніу Гутерреш оголосив про створення спільного координаційного центру з вивезення зерна з України.
Росія військовою блокадою перекрила доступ до українських портів на Чорному морі і окупувала частину берега Азовського моря. Заблокувала 22 млн т зернових для світового ринку.