Одна з найбільш найбільших проблем, з якими зіштовхнулося людство, є забруднення середовища: гігантські звалища, купа поліетилену, пластику у водоймах, виснаження надр Землі, надмірні викиди парникових газів. Ситуація в Україні не стала винятком. Країна страждає через забруднення водойм та дефіциту питної води, стрімкого зростання кількості побутових та промислових відходів, забруднення повітря.
Свідомі люди вже давно почали бити на сполох. Організовують різноманітні рухи для захисту екології, популяризують екотовар. Нині у світі популярний тренд Zero Waste, який закликає до свідомого використання побутових товарів та максимальному уникненню відходів.
Учасники руху дотримуються простих принципів, які не лише рятують планету, а й роблять наше життя зручнішим:
відмовся від непотрібного;
зменш кількість потрібного;
використовуй речі повторно;
утилізуй, якщо не можеш використати знову.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна та Азербайджан країни з найбільшим рівнем мінного забруднення в світі
Таким чином будь-яка річ проходить замкнуте коло: виготовлення, використання, утилізація, відновлення, повторне використання. Погодьтеся, досить просто, але наскільки вагомим буде результат.
Як жити без відходів?
Щоб почати жити без відходів, найперше варто перебрати більшість речей щоденного вжитку. Замінити їх на екологічні або багаторазові.
Засоби гігієни
Це ті речі, які ми змінюємо постійно. Наприклад зубні щітки купуємо раз на кілька місяців. Якщо в родині є четверо осіб, то за рік, викидаємо 16 пластикових щіток. А скільки ще таких родин в Україні? Натомість краще використовувати щітки з бамбука.
Замість одноразових вушних паличок, можна використати багаторазові. Їх легко почистити звичайною водою. Теж саме стосується жіночих прокладок. Ми купуємо ті, що складаються з поліетилену та синтетичних волокон, а можемо з органічних матеріалів, які значно приємніші на дотик, не викликають подразнень чи алергічних реакцій.
Губки або мочалки з пінополіуретану доречно замінити на виготовлені з м’якоті плодів люфи рослини схожої на гарбуз чи кабачок. Мочалки з люфи дуже міцні та легкі.
Засоби побуту
Замініть поліетиленові пакети на багаторазові тканинні шопери, авоськи. Це не лише зручно, а й гарно доповнить ваш стиль. Їжу можна загортати не в стретч-плівку, а у вощанки просочені воском шматки тканини. Вони добре тримають форму та довше зберігають продукти свіжими. Замість пластикового посуду використовуйте дерев’яний, скляний або з іншого біоматеріалу.
Косметика, побутова хімія
Використовуйте косметику та засоби для прибирання з натуральних речовин. Вони абсолютно безпечні для шкіри, однак добре виконують свою функцію. Усі компоненти таких засобів біорозкладні, а тара підлягає перероблюванню.
Насправді список речей щоденного вжитку, які можна замінити на екологічні дуже великий, але почнімо хоча б з найпростішого. Скептики можуть сказати, що все це добре, але ж так дорого, і дуже помиляться. Еко товари не дорожчі звичайних, наприклад, бамбукова зубна щітка коштує від 70 грн, мочалка з люфи – від 55 грн, шопер близько 200 грн, а натуральний крем для обличчя від 150 грн. Однак більшістю з цих речей ви користуватиметеся довго, а не поновлюватимете щоразу, коли йдете в магазин.
Шість винаходів, що рятують екологію
Данська пивоварильна компанія Carlsberg почала розливати напої у пляшки з деревного волокна. Першу партію 8 тисяч відправили в магазини Німеччини, Британії, Польщі, Франції, Швеції, Норвегії та Фінляндії.
Кажуть, в інноваційній тарі смак напою не зміниться і довше лишатиметься холодним.