5 лютого день пам’яті святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського і святої мучениці Агафії.
Святитель Феодосій, архієпископ Чернігівський, жив у XVII столітті. Він був родом із Подільської губернії, зі старовинної дворянської родини Полоницьких-Углицьких. Навчався Феодосій у Києво-Братській школі, потім прийняв чернечий постриг.
Помер святитель 1696 року, похований у Чернігівському кафедральному Борисоглібському соборі.
Агафія жила в III столітті на Сицилії. Вона була родом з багатої і знатної сім’ї про дуже красива. Міський префект Квіціан поклав на неї око, але Агата вирішила присвятити себе служінню Богу. Градоначальник вирішив помститися: дівчину схопили і відправили в будинок розпусти, а потім віддали під суд. Після Агату довго катували і кинули в темницю. Мучениця стікала кров’ю, коли їй з’явився апостол Петро з ангелом. Він зцілив її рани і відчинив двері, але Агата відмовилася тікати, щоб за це не покарали охоронців. Святу спалили на багатті і, за переказами, в той самий момент почався землетрус. Ще через рік після смерті святої на Сицилії прокинувся вулкан Етна – жителі стали старанно молитися Агаті про порятунок, і лава не дійшла до міста.
Відтоді святу шанують як захисницю від пожеж і повеней, покровительку житла і домашньої худоби, насамперед – корів.
Прикмети
мороз цього дня – весна буде ранньою, а літо – сухим і спекотним;
якщо немає снігу – літо буде посушливим;
тепла погода видалася – холодів більше не буде.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що святкуємо у лютому: календар державних свят на кожний день
У народному календарі 5 лютого – свято Агафія Скотниця, Агафія Поминальниця, святу Агафію вважають покровителькою домашньої худоби, особливо корів-годувальниць.
Що не можна робити
лихословити, лаятися;
ображати домашніх тварин;
впадати у відчай, піддаватися зневірі.
Не слід цього дня відмовляти в допомозі жебракам і бездомним. Інакше можна опинитися на їхньому місці.
Що можна робити
У святого Феодосія просять про зцілення різних захворювань, особливо онкологічних – біля мощей святителя відбувалися різні чудотворення. Моляться Феодосію про захист від наклепу, ненависті, вирішення складних сімейних ситуацій. Також Феодосія Чернігівського просять про зміцнення розуму дітей.
Святу Агафію вважають захисницею від пожежі. За традицією цього дня в католицьких і православних храмах освячували хліб із сіллю, якими потім годували домашніх тварин, щоб ті не хворіли, і зберігали в будинку як оберіг від пожежі. Також на Агафію було заведено поминати померлих родичів і відвідувати їхні могилки.
В останній місяць зими буде кілька важливих церковних свят. В лютому українці відзначають Стрітення Господнє, яке належить до числа найбільших дванадесятих церковних свят. Також вшановують перше і друге віднайдення голови Івана Хрестителя.