“10 років Євромайдану: як європейські цінності визначили шлях України”: нагородили переможців Всеукраїнського конкурсу есе

Головна Сторінка » “10 років Євромайдану: як європейські цінності визначили шлях України”: нагородили переможців Всеукраїнського конкурсу есе

“У кримських татар є давня приказка: Halqa birlik quşqa qanat “Єдність для нації як крила для птаха”. Нині ми змушені бути розділені, однак продовжуємо боротися за незалежну та суверенну Україну на фронті й міжнародній арені. І маємо цю можливість виключно завдяки тому, що 2014 року обрали титанічно важкий, але правильний шлях до свободи”. Ці слова написані кримською татаркою Шекуріє Рамазановою, переможницею Всеукраїнського конкурсу есе, присвяченого 10-й річниці Революції гідності та 30-річчю відкриття в Україні Представництва Європейського Союзу.

Шекуріє Рамазанова з Бучі на Київщині, про яку нині знає чи не увесь світ. Спогади дівчини, що починаються з подій революційної осені 2013-го, переходять до тоді ще “тихої” війни коли в Сімферополі з’явилися озброєні люди без розпізнавальних знаків і вона поїхала до Києва. “Майдан Незалежності був укритий чорною смолою і димом. Але в усій цій ситуації було щось сакрально-символічне, навіть для моєї дитячої уяви. Тоді я ще не усвідомлювала, що саме в цей час із цього чорного попелу та кіптяви відроджувався фенікс української свободи та волі”.

Але це усвідомлювали старші, які стояли на Майдані, батьки, рідні, знайомі тоді дітей, а нині молодих українців, які взялися поділитися своїми думками щодо Революції гідності, її місця в історії України та їхньому власному житті. На конкурс, оголошений 12 грудня послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою, надійшло 142 роботи з різних регіонів України: Вінниця, Львів, Одеса, Хмельниччина, Тернопільщина, Івано-Франківщина, Київ і Київська область, Житомирщина, Закарпаття та з-за кордону. До короткого списку журі відібрало 12 “лауреатських”, а вже з цього числа три переможні. Всі учасники конкурсу отримали призи, автори 12 робіт із короткого списку заохочувальні нагороди, а есе трьох лауреатів опублікують на спеціальній шпальті “Української правди”.

“Сміливість, натхнення, рішучість. Це те, що я щодня бачу в українцях. Чудово бачити нове покоління, яке не було на Майдані, але для якого він лишається важливим чинником трансформації”, з такими словами звернулася до переможців посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Покоління, яке подорослішало за ці 10 років, тепер покликане стати двигуном цих трансформацій, що відбуваються в надзвичайно складний і трагічний для України час. Слідом за Революцією гідності, драматичною та переможною, почалася війна і вона змінила суть і відповідь на запитання, яке часто ставили на Майдані: чи справді ця революція завершилася в лютому 2014-го? Нині Україна веде справедливу війну проти російського агресора і водночас рухається вперед європейським курсом. Отже, перемога у війні та приєднання у ЄС тільки після цього зможемо говорити про завершення Революції гідності.

Ще одна переможниця, одеситка Єлизавета Ходоровська вважає, що Революція гідності, як і помаранчева революція 2004-го, засвідчила, як багато здатні досягти українці, об’єднані боротьбою за майбутнє. “Ми усвідомлюємо, наскільки складною є боротьба, в яку ми вступили 10 років тому. Але також знаємо, що немає нічого неможливого, коли захищаємо своє існування. Сьогодні, коли ми відзначаємо 10-ту річницю Євромайдану, Європейський Союз розпочинає переговори про вступ України в ЄС. Те, що могло здатися різдвяним подарунком від Брюсселя, насправді є результатом важкої праці тих, хто присвятив себе служінню українському народові та спрямуванню його до європейського майбутнього.

Сьогодні ми як ніколи відповідальні перед тими, хто поклав своє життя за вільне майбутнє країни з європейськими цінностями. Наше завдання гідно прокласти шлях нації сторінками книжки зі щасливим кінцем, яку відважні люди почали писати того похмурого дня в листопаді 2013 року”.

Про наступність говорила й посол ЄС: “Наступність надзвичайно важлива складова історії людства, країн, родин. Історія України склалася таким чином, що діти й підлітки, які приходили з батьками на Майдан, сього­дні разом із ними захищають Україну в широкомасштабній війні, розв’язаній Росією. Або наполегливо працюють і навчаються, щоб завтра разом із ними ж відновлювати й розбудовувати країну для досягнення повноцінного членства в єдиній європейській родині. І це лежить в основі нашої спільної мети вільна, незалежна, європейська, демократична та процвітаюча Україна”.

Усвідомлюємо, наскільки складною є боротьба, в яку ми вступили 10 років тому

Третій переможець Владислав Сацюк із Києва переконаний, що Євромайдан став тим переломним моментом, “… коли Україна остаточно визначилася з новим, але водночас давнім шляхом розвитку. Наша країна історично частина європейської цивілізації, тож тепер вона повертається до своїх давніх витоків. Я впевнений, що більшість людей, які вийшли на Майдан, не читала Угоди про асоціацію з ЄС, якої не підписав тодішній президент Віктор Янукович. Людей об’єднала сама ідея справжньої європейської держави, адже в той момент на кону стояло їхнє майбутнє. Повага до прав і гідності людини, рівності, демократії та свободи ці світоглядні принципи стали бажаними для подальшого розвитку всієї нації”.

Продовжуючи думку про наступність, журналістка й головна редакторка онлайн-видання “Українська правда” Севгіль Мусаєва зауважила, що життєво важливо, аби “… молоде покоління українців знало про ціну свободи їхньої країни та з чого 10 років тому починався український спротив, щоб вони розуміли європейські цінності й історичний вибір, зроблений 2014 року”. Адже, за словами віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, саме молоді українці розбудовуватимуть нашу країну в Європейському Союзі й допоможуть відбудувати її потужну та згуртовану як ніколи: “Сьогодні Україна та українці ведуть боротьбу за власне існування і за наше спільне майбутнє. Я впевнена, що ця війна закінчиться без­умовною перемогою України, але також я знаю, що буде після перемоги. Це наш європейський шлях, це європейське майбутнє”.

Дізнатися більше про конкурс “10 років Євромайдану: як європейські цінності визначили шлях України” ви можете на сайті та сторінках Представництва ЄС в Україні у Facebook, Instagram та Twitter/X