Російська Федерація намагається ще більше обмежити присутність Міжнародного агентства з атомної енергії на Запорізькій атомній електростанції.
РФ прагне фактично змусити МАГАТЕ визнати своє право власності на ЗАЕС, ідеться у новому звіті Інституту вивчення війни ISW. Також, ймовірно, окупанти можуть використати зростаючі загрози навколо станції для стримування майбутнього наступу української армії.
“10 лютого МАГАТЕ оголосило, що відклало заплановану ротацію персоналу своєї місії на ЗАЕС з міркувань безпеки. Генеральний директор агентства Рафаель Гроссі заявив 9 лютого, що ситуація залишається нестабільною, а 28 лютого що поблизу ЗАЕС сталося 20 детонацій, через що ненадовго відключали резервну лінію електропередач на ЗАЕС”, ідеться у повідомленні.
Спікерка міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова 22 лютого заявила, що Департамент ООН з питань охорони та безпеки відклав ротацію персоналу МАГАТЕ на невизначений термін без належних на те причин, стверджуючи, що Росія зобов’язується забезпечити безпечний проїзд персоналу МАГАТЕ на ЗАЕС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти привезли на Запорізьку АЕС сотні військових ‒ Енергоатом зробив тривожну заяву
“Окупаційна влада, ймовірно, хоче використати персонал МАГАТЕ, який, можливо, опинився у пастці, або зменшену присутність МАГАТЕ на станції, щоб примусити міжнародне співтовариство визнати російське право власності на станцію”, припускають експерти.
1 березня місцевий колаборант Володимир Рогов заявив, що західні спецслужби нібито зірвали планову ротацію місії МАГАТЕ, щоб звинуватити РФ у створенні перешкод для МАГАТЕ.
“Російська та окупаційна влада може також намагатися стримати можливий майбутній український контрнаступ на півдні України шляхом ескалації загроз для ЗАЕС”, резюмують американські аналітики.
Російські військові блокують ротацію співробітників МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції. Це є грубим порушенням норм міжнародного права.
На захопленій російськими окупантами Запорізькій атомній електротстанції ситуація погіршується. Дії росіян спрямовані на те, щоб після повернення станції під контроль України неможливо було відразу її доєднати до мережі.