В Україні можуть посилити відповідальність роботодавців перед працівниками.
Йдеться зокрема, про покарання за затримку виплати заробітної плати. Про це повідомили у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Там розглянули та схвалили відповідний законопроект.
“Члени Комітету рекомендували Верховній Раді України включити до порядку денного сесії та прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати, в тому числі у випадку неплатоспроможності роботодавця”, ‒ йдеться у повідомленні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли неповний місяць роботи зараховується до стажу як повний
У законопроекті наголошується, що отримання зарплати у повному обсязі конституційне право кожного громадянина. Однак ще перед повномасштабним вторгненням майже 130 тисяч українців не отримали вчасно свої гроші, а заборгованість перед ними вже сягнула 3,1 млрд грн.
При цьому більшість підприємств, які затримують зарплату державні. Тому відповідальність за борги повинна нести держава.
Передбачається, що у випадку затримки зарплати роботодавці змушені будуть виплачувати працівникам компенсацію.
Планується також створити спеціальну гарантійну установу, яка повинна слідкувати за виконанням закону та гарантувати працівникам виплату зарплати у випадку, якщо роботодавець стане неплатоспроможним.
“Прийняття законопроекту зробить економічно невигідним для роботодавця затримувати зарплату. Крім того, створить умови для скорочення обсягів наявної заборгованості з її виплати, підвищить рівень економічного захисту працівника у випадку невчасної оплати праці. А також забезпечить створення механізму компенсації заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця”, ‒ наголошують у парламентському Комітеті.
У Міністерстві фінансів прогнозують поступове зростання мінімальної зарплати після того як 2023 року її заморозили. Опублікували стандарти, які рекомендують місцевій владі враховувати при підготовці бюджетів.
Прогнозний розмір мінімальної заробітної плати: з 1 січня 2024 року 7 100 грн, з 1 липня 2024 року 8 000 грн; з 1 січня 2025 року 8 370 грн; з 1 січня 2026 року 8 956 грн.