Мітинг за вихід України з СРСР і проти нового союзного договору відбувся 30 вересня 1990-го в Києві. У дійстві взяли участь майже 300 тис. українців.
Організатором виступив Народний рух України. Люди принесли з собою національні прапори, серед яких майоріли й червоно-чорні. Також тримали у руках провокативні для комуністичної влади плакати: “Ні фашистському союзу”, “Україні не потрібні посередники”, “Геть оновлене ярмо” тощо. Вимагали закрити Чорнобильську АЕС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День Незалежності: як українці добивалися власної держави
Сама ідея союзного договору виникла ще 1989-го. Лідери СРСР пропонували проекти перетворення країни на конфедерацію з різними назвами – “співтовариство”, “співдружність”. Але українці та інші народи СРСР розуміли, що реального становища це не змінить.
Під час так званого Новоогарьовського процесу з’явилась ідея м’якої федерації – Союзу суверенних держав. Однак у результаті спроби перевороту ДКНС 19 серпня 1991-го утворення ССД зірвалося. Майже всі союзні республіки оголосили про повну незалежність.
Установчий з’їзд Народного руху України за перебудову завершився 10 вересня 1989-го у Києві. Виникла найбільша політична організація, яка відіграла визначальну роль у демонтажі комуністичної системи в Україні.
Рух згуртував людей різних переконань – як деяких комуністів, так і націоналістів. Усіх об’єднувала національна демократична ідея.