Працівники закладів освіти у робочий час повинні спілкуватися українською мовою.
Про це повідомило Міністерство освіти і науки.
Мовою освітнього процесу є державна мова відповідно до законів “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту” і “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, нагадує МОН.
“Окрім того, згідно зі статтею 9 закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні й наукові працівники”, – повідомляють.
Ця норма не стосується іноземців чи осіб без громадянства, які працюють у закладах освіти та/або наукових установах на тимчасовій основі як наукові, педагогічні, науково-педагогічні працівники або викладачі іноземної мови.
Також МОН нагадало про рішення Конституційного суду від 16 липня 2019 року.
У рішенні зазначено, що українська мова як державна є обов’язковою на всій території України в державній сфері, а також у публічних сферах суспільного життя, зокрема й у сфері освіти.
Рішення Конституційного суду є обов’язковим до виконання, остаточним і не може бути оскаржене.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найближча до української мови – не російська. Сім міфів кремлівської пропаганди
Отже, науково-педагогічні, педагогічні й інші працівники закладів освіти повинні використовувати українську мову в робочий час. Зокрема:
під час навчальних занять і в навчальних матеріалах (крім предметів і курсів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними або мовами корінних народів і національних меншин);
у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою.
“Віримо в Україну і в те, що освітяни виховують громадян, які розуміють цінність української мови та її особливе значення зараз, коли Росія намагається знищити наші країну, історію і культуру”, – сказало Міністерство освіти і науки.
У Державному податковому університеті в Ірпені викладачка відмовилась вести лекцію українською мовою. Відеозапис з пари студенти опублікували у соцмережі. Адміністрація навчального закладу відсторонила викладачку від роботи.
Державний торговельно-економічний університет звільнив викладачку, яка вела лекції російською і не погоджувалась перейти на українську.
Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” запрацював чотири роки тому. Мовний омбудсмен назвав важливі зміни із впровадженням норм закону.