Думка у виданні The Financial Times письменниці, викладачки Стенфордського університету та колишньої заступниці генсека НАТО Рози Геттемеллер
Коли мені було 10 років, я почала читати про морську стратегію і тактику – мені дуже сподобалася книга про Гораціо Нельсона. Проте моїм беззаперечним фаворитом був “Морський капітан із Салема” Леонарда Віберлі – історія про капітана-рибалку.
Він був завербований Бенджаміном Франкліном, щоб переконати французів, що новонароджені США можуть завдати шкоди могутній Великій Британії біля її власних берегів. Так він і зробив, успішно взявши участь у атаці на британський флот, коли французи потребували військової допомоги. Решта цієї історії добре відома – французький флот допоміг США перемогти Британію раз і назавжди в 1781 році в битві при Йорктауні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні
Я не читала книгу 60 років, але останнім часом багато думала про неї через успішні атаки українців у Чорному морі. Вони своїм “москітним флотом” вибили російський флот із Севастополя. Москва перевела значні військово-морські сили назад до Новоросійська, що в Росії.
Вільний доступ до Севастополя був важливою причиною початку вторгнення Володимира Путіна в 2014 році. Провівши анексію під лозунгом “Крим наш”, він гадав, що йому більше не доведеться вести переговори з набридливими українцями щодо доступу до військово-морської бази в Севастополі – штабу російського Чорноморського флоту. Він також знищив український флот, забезпечивши російський контроль над Чорним морем.
Росіяни втратили контроль над Чорним морем завдяки мізерним військово-морським силам, які спираються на українську технічну майстерність
Тепер росіяни втратили цей контроль завдяки мізерним військово-морським силам, які спираються на українську технічну майстерність. У радянські часи українці будували страшні міжконтинентальні балістичні ракети. Тепер використовують ці знання з ракетами меншої дальності та дронами, які використовують для націлювання на російський флот.
Найяскравіший приклад – затоплення флагмана ЧФ РФ “Москва” у квітні 2022 року. Українці використали дві протикорабельні ракети “Нептун”, розроблені та виготовлені київським Державним конструкторським бюро “Луч”. Ракета, вперше випробувана в 2016 році, очевидно, успішна.
Українці також імпровізують засоби доставки, використовуючи все – від водних квадроциклів до надувних човнів і безпілотних плавзасобів для атак на російські позиції. Вони розпочали напади на знаковий проєкт президента Путіна – Керченський міст, що з’єднує Крим із Росією. Росіяни з усіх сил його захищають.
Українцям вдалося перешкодити російським морським операціям з Криму та поставити під загрозу діяльність бази РФ на півострові
Таким чином, українцям вдалося не тільки перешкодити російським морським операціям з Криму, а й поставити під загрозу військову матеріально-технічну базу РФ там. Роль Севастополя як гігантського складського центру, що постачає ресурси російським окупантам, послабилася.
Українці скористалися цим у своїх інтересах, відкривши судноплавний коридор після того, як у липні росіяни призупинили зернову угоду за підтримки ООН. Звичайно, ці відправлення не позбавлені ризику. 8 листопада російська ракета вразила вантажне судно під прапором Ліберії в районі Одеси, убивши українського одного та поранивши кількох членів екіпажу. Проте українська влада наполягає, що коридор залишається відкритим. З серпня 91 судно відвантажило з українських портів 3,3 млн тонн сільськогосподарської та металопродукції. Цей обсяг – значний, враховуючи атаки Росії на українську портову інфраструктуру.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залужний б’є на сполох: як змінюється підтримка України
Цей експорт продуктів харчування допомагає підтримувати економіку України, але також допомагає голодним людям у світі. Вдячними за це маємо бути українському “москітному флоту”.
Але вони не можуть зробити все самостійно. Протиповітряна та протиракетна оборона, яку надали США та союзники по НАТО, у поєднанні з протиракетною обороною України позбавляє Росії переваги в небі як над українською територією, так і над її узбережжям Чорного моря. Таким чином комерційне судно захищається з повітря, поки не досягне вод, що прилягають до Румунії, Болгарії та Туреччини – країн НАТО, на які Росія не наважується нападати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Московський мехінізм” та об’єднання республіканців з демократами: Карпентер про те, чого чекати Україні
Що повертає мене до морського капітана з Салема. Йому вдалося залякати могутній британський флот у їхніх власних водах. Нагородою стала військова допомога Франції, зокрема її військово-морський флот, який був вирішальним у розгромі англійців.
Українці повинні нагадувати нам про свою роль у війні. Вони беруть на себе переважаючу силу та успішно її контролюють. Щоб підтримувати цей контроль, їм потрібна наша постійна допомога. Американцям не повинно бути важко це зрозуміти – це наш досвід та їхній. Пам’ятаємо історію нашого повстання проти британців і народження нації.
Переклад Gazeta.ua