Як вберегти полуницю від вимерзання взимку: кілька порад

Головна Сторінка » Як вберегти полуницю від вимерзання взимку: кілька порад

Іноді взимку може вимерзти полуниця навіть звиклих до наших морозів сортів.

Про те, як цього не допустити та чи можна врятувати підмерзлі рослини і отримати з них урожай, пише Gazeta.ua.

Полуниця може гинути взимку не лише від сильних морозів. За словами фахівців, впливати на вимерзання може, наприклад, вік кущів. Вимерзають найчастіше старі, у яких точка росту піднята над ґрунтом. Впливають також хвороби та шкідники, адже ураженим рослинам складніше перенести несприятливі погодні умови. Окрім того, полуниця любить нейтральний ґрунт, а підвищений рівень кислотності ґрунту може привести до її вимерзання.

Важче переносять зиму ремонтантні сорти: вони кілька місяців безперервно віддають свої сили на формування врожаю, тому підходять до зимівлі ослабленими.

Впливають також погодні умови. Якщо зима безсніжна, а морози та вітри сильні, ймовірність вимерзання полуниці підвищується багаторазово. Негативно відбиваються на зимівлі полуниці й відлиги. Кущі можуть почати зростання під час тривалої відлиги, а потім, при зниженні температури, підмерзають.

Щоб полуниця безпечно пережила зиму, за нею потрібно правильно доглядати.

Обрізка

Немає однозначної відповіді на питання: чи потрібно восени обрізати листя полуниці. Прихильники обрізки стверджують, що листя і квітконоси полуниці після плодоношення стають джерелом зарази. Вони можуть бути вражені різними захворюваннями, на них і під ними можуть знайти собі притулок численні комахи-шкідники і їх личинки.

Натомість противники кажуть, що після обрізки кущ починає посилено нарощувати нове листя. На цей процес від витрачає багато поживних речовин і тому до зимівлі підходить ослабленим.

Тому, що принести максимальну користь і мінімізувати шкоду, при обрізанні полуниці слід дотримуватися деяких правил. Зокрема, потрібно обов’язково видаляти пошкоджене і засохле листя, а також листя з ознаками захворювань. Обрізати полуницю потрібно відразу після плодоношення, не пізніше серпня. Тоді у кущів буде більше часу, щоб наростити зелену масу і набратися сил для майбутньої зимівлі.

Залишати потрібно стебла висотою не менше 8 см, адже при їх повному видаленні ви можете випадково обрізати квіткові бруньки і в наступному сезоні залишитися без врожаю. Обрізку проводять гострим секатором або ножицями. Обривати листя руками не варто, щоб випадково не висмикнути кущ.

Якщо полуницю не збираєтесь розмножувати, слід обов’язково видалити всі вуса. Вони відтягують на себе поживні речовини, які кущ міг би витратити на підготовку до зими. А якщо вуса потрібні, то залишайте тільки найближчі до куща дві розетки, бо вони найсильніші.

Не можна обрізати молоді кущі, висаджені у цьому сезоні. Але вуса на них краще видалити повністю. Вони мають набратися сил та добре розвинутися, щоб перенести зиму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як із опалого листя зробити гарне добриво – секрети приготування

Полив

Не забувайте після плодоношення поливати полуницю. У суху осінь, починаючи з жовтня, грядку потрібно регулярно поливати. На 1 кв.м площі необхідно давати щотижня не менше 5-7 л води. З початком дощів поливи можна припинити.

Підгодівля

Під час формування врожаю полуничний кущ витрачає багато сил, тому рослині потрібно допомогти їх відновити. Для цього після обрізки полуниці підгодуйте її органікою: деревною золою, пташиним послідом або коров’ячим гноєм.

Потрібно 1 л деревної золи розвести у відрі гарячої води і залиште на 2-3 дні настоюватися. Цим розчином слід поливати полуницю під корінь з розрахунку 0,5-1 л під кущ.

Пташиний послід розводять з водою у співвідношенні 1:20. Настоюють протягом 2 діб, а потім поливають полуницю в міжряддях, виливаючи по 1 л під кущ.

Коров’як потрібно розвести з водою в пропорції 1:10 й залишити настоюватися у теплому місці. А через добу можна поливати кущі – 1 л під кожну рослину. При поливі намагайтеся не потрапляти на листя, якщо кущі не обрізані.

Укриття

Молоді кущі та ремонтантні сорти полуниці обов’язково слід укривати на зиму. Усю іншу полуницю, яка зимує добре, достатньо замульчувати. Як мульча найкраще підійдуть ялинові гілки. Адже хвоя не злежується, добре пропускає повітря, не намокає, та й гризуни її не дуже люблять.

Замульчувати грядки можна й сухою травою, соломою, опалим листям, компостом, перегноєм, навіть картоном. А щоб гризуни не зіпсували полуницю, можна залишити для них у мульчі отруту для мишей.

Мульчувати полуницю слід тільки після перших заморозків. Адже легкий мороз загартує рослини, завдяки чому полуниця легше перенесе більш серйозне похолодання. Окрім того, занадто раннє мульчування може привести до випрівання кущів.

Кущі, які потребують укриття, після мульчування потрібно укрити спанбондом щільністю 60 г/кв.м. Покривний матеріал не повинен торкатися кущів, тому над грядкою потрібно встановити невеликі дуги.

Якщо полуниця взимку все-таки підмерзла, її ще можна реанімувати. Спочатку потрібно добре полити грядку, щоб повністю промокла коренева система. Робити це треба за кілька заходів, щоразу чекаючи, поки вода повністю вбереться.

Полуницю потрібно підживити будь-яким азотним добривом. Це може бути аміачна селітра, сечовина або нітроамофоска (розвести за інструкцією). Під кожен кущ вилийте 0,5 – 1 л. Таку ж підгодівлю потрібно зробити через півмісяця і у період квітнення. Можна замінити мінеральне добриво настоєм гною або трави, що перебродила.

Підмерзлим кущам потрібно дати й позакореневе підживлення: обприскати по листу будь-яким стимулятором росту. Землю слід замульчувати перепрілим гноєм або компостом. Цей шар буде одночасно і мульчею, і органічним добривом.

Більшість садових культур потребують підготовки до зими. Йдеться про обрізку кущів. Але восени вона може принести більше шкоди, ніж користі.

У випадку з садовою полуницю, це якраз актуально. Восени, ще до настання холодів, листя полуниці накопичують і зберігають корисні речовини, що захищають тканини рослини від замерзання. Такий же ефект листя виробляє на ріжки і квіткові бруньки, затримуючи сніг.