Інвестори, які мають у своєму володінні українські облігації на загальну суму 20 мільярдів доларів, об’єднуються в комітет кредиторів. Цей крок має на меті сприяти ефективнішому веденню переговорів з українською стороною щодо питань реструктуризації боргу, згідно з інформацією від Reuters.
Створення офіційної групи кредиторів має велике значення, адже це дає змогу розпочати переговорний процес безпосередньо перед початком весняних зборів Міжнародного валютного фонду у Вашингтоні, запланованих на 17 квітня.
Ці переговори стануть першою спробою офіційного діалогу між Україною та приватними власниками облігацій, після того, як неофіційні консультації велися з осені 2023 року.
За інформацією від джерел, український уряд звернувся до деяких інвесторів із пропозицією об’єднатися в комітет кредиторів. В очікуванні є вступ до комітету від восьми до дванадцяти провідних компаній з управління активами.
З початку повномасштабного вторгнення в Україну її державний борг зріс удвічі, становлячи 2,758 трлн грн, що в валютному еквіваленті дорівнює збільшенню на 55% або на 51,6 млрд доларів. Таке зростання здебільшого пов’язане з залученням зовнішніх пільгових кредитів від Європейського Союзу, урядів інших країн та міжнародних фінансових організацій.
Деяка частина зовнішнього боргу вже була реструктуризована, а саме перед офіційними кредиторами з групи G7 і Паризького клубу до кінця березня 2027 року, а також перед комерційними кредиторами до серпня 2024 року.
Україна активно працює над підготовкою до нових переговорів з метою продовження процесу реструктуризації до 2027 року, що має на меті зменшення навантаження на державний бюджет та мінімізацію боргових ризиків.
Наприкінці 2023 року спостерігалося значне збільшення державного боргу України, яке склало близько третини від його попереднього розміру. Аналітики прогнозують, що за підсумками 2025 року рівень державного боргу може перевищити 100% ВВП країни.