Коли викопувати моркву та як її зберігати: корисні поради

Головна Сторінка » Коли викопувати моркву та як її зберігати: корисні поради

Наприкінці літа у городників настає пора збирання моркви.

Щоб вона довго зберігалася, варто знати основні правила збирання цих коренеплодів, пише Gazeta.ua.

Щоб споживати моркву свіжою, її можна викопувати вже у середині літа. Однак, терміни збирання моркви залежать від сортових особливостей. Якщо ранньостиглі сорти дають урожай вже через 60 днів з появи сходів, то пізні можуть зріти до 140 днів. Рання морква призначена лише для свіжого споживання. Вона має великі розміри, але не зберігається довго.

Середньостиглі різновиди зріють за 100 днів. Вони мають середню лежкість і розміри. А найбільш придатна для закладання на тривале зберігання пізня морква.

Пізні сорти варто зібрати з грядки до заморозків, найкраще – у вересні. При зниженні температури повітря до +5℃ зростання моркви припиниться. Сильне похолодання може пошкодити коренеплід. Тоді він буде гірше зберігатися.

Моркву важливо зібрати на піку зрілості. Занадто раннє збирання загрожує низькою врожайністю і малим розміром коренеплодів та їх поганою лежкістю. Але й перетримувати на грядці моркву небажано. Тоді коренеплоди покриваються густою щіткою молодих білих корінців, їх смакові якості погіршуються.

Визначити найкращий момент для збирання врожаю моркви можна за кількома ознаками. Насамперед – за зовнішнім виглядом бадилля. Якщо нижнє листя пожовкло, моркву можна збирати. Дивляться також на розмір коренеплодів. Він має відповідати значенням, вказаним в сортових характеристиках. Пізня морква підлягає прибиранню в останню чергу, а рання – в першу. Окрім того, час збирання визначають за станом коренеплодів – білі корінці є ознакою переростання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли копати часник: селекціонер вказав на головні ознаки дозрівання

Для збирання моркви варто обрати сухий, ясний, але прохолодний день. Грунт не повинен бути надто мокрим, тому після дощів слід почекати кілька днів для підсихання. Пересушувати ґрунт теж не бажано, оскільки коренеплоди з нього складно витягнути.

Якщо з піщаного ґрунту витягти коренеплоди можна вручну, то в глинистому морква сидить щільно. Її краще викопувати лопатою або підкопувати вилами. Це потрібно робити акуратно, не пошкоджуючи овоч.

Після викопування урожай моркви потрібно підсушити, для цього його залишають на кілька годин на грядці. Але не можна залишати моркву на сонці на весь день, адже вона втратить дуже багато вологи, стане в’ялою, погіршиться її смак.

Якщо на викопаних овочах залишається багато ґрунту, його не слід очищати ударами моркви об землю або об лопату. Це призведе до пошкодження овоча.

Після того як морква полежить 2-4 години на відкритому повітрі, досить звільнити її від зайвого ґрунту рукавичками. Не слід занадто ретельно очищати моркву, щоб не пошкодити захисну оболонку овочів.

Звільняти коренеплоди від бадилля слід відразу після збирання. Навіть витягнута з землі морква продовжує рости, листя витягує з неї вологу. Бадилля можна видалити декількома способами. Наприклад, залишити листові “хвостики” довжиною 0,5-1,5 см. Довгі можуть підгнивати при зберіганні, стають сприятливим середовищем для розмноження гнилі.

Бадилля також викручують. У такому випадку вегетативна частина може відокремитися з невеликою “п’ятою”, тоді листя не зростатиме при зберіганні.

Підрізають моркву так, щоб пошкодити точку росту, але не нашкодити коренеплоду. У цьому випадку урожай збережеться краще, оскільки овоч не буде витрачати сили на нарощування зеленої маси.

Під час очищення і підрізання відбраковують пошкоджені і підгнилі овочі. Перед закладанням на зберігання моркву можна помити. Так буде легше визначити уражені шкідниками, гризунами або хворобами екземпляри і відразу відбракувати їх. Але після миття моркви її обов’язково слід підсушити протягом пари днів.

Правильне зберігання моркви забезпечує повне збереження її корисних речовин протягом всього терміну. Умови необхідно підібрати так, щоб свіжі овочі не висохли і не згнили, щоб не проросло бадилля або нові корінці. А також не погіршувався смак та аромат моркви.

Моркву, зокрема, можна зберігати в пакетах. Коренеплоди укладають в пакети і зав’язують їх. При цьому слід зробити невеликі отвори для повітрообміну. Тоді морква не гнитиме. У пакети можна додавати торф, опил або інший наповнювач для підтримки необхідної вологості.

Зберігають моркву також у піску. У коробку слід насипати невеликий шар піску – 3-5 см. На нього вільно укладають моркву і засипають її новим шаром. Так повторюють до заповнення ємності. Однак, слід ретельно стежити за вологістю субстрату.

Можна тримати моркву у вапні або глині. Для цього готують глиняну або вапняну бовтанку, в яку занурюють кожен коренеплід. Потім моркву підсушують.

Можна зберігати овоч навіть навалом, якщо в місці зберігання дотримуються відповідні умови.

Щоб морква довше лежала, необхідно забезпечити їй температуру 0… +2℃ при вологості близько 92%. Чим краще будуть підібрані умови, тим довше і краще зберігатимуться коренеплоди.

Важливо пам’ятати, що будь-яке різке підвищення температури стимулює зростання коренеплодів. Це скорочує термін їх зберігання, погіршує смак та щільність овочів. Урожай регулярно потрібно оглядати, своєчасно відбраковувати гнилі, в’ялі та пророслі екземпляри.

Цибулю зазвичай можна збирати, коли вона починає жовтіти та обсихати. Переважно цибуля дозріває за 70-80 днів після посадки.

Є кілька моментів, які свідчать, що цибулю вже час викопувати.