Від тюрми і від суми не зарікайся народ скаже, як завʼяже. Не втечеш від плати, навіть якщо ти його (народу) депутат.
Це підтверджує таке розмаїте нинішнє, ІХ скликання Верховної Ради України.
На сьогодні 50 народним депутатам правоохоронні органи вручили підозри у скоєнні кримінального злочину.
Серед них представники усіх парламентських фракцій та груп, окрім “Голосу”. Найбільше підозр отримали депутати від “Слуги народу” та нині забороненої ОПЗЖ.
Перші “доторкані”
Не те, щоб раніше не було подібних кадрів зі своїми кримінальними історіями серед парламентарів, просто тоді діяв закон щодо недоторканості, тому цим обраним усе сходило з рук.
Минуле VIII скликання народних депутатів узялося міняти 80 статтю Конституції, що надавала народним обранцям привілей недоторканості. Але поки відповідний законопроєкт проходив перевірки Конституційним судом, відбулися нові вибори до ВР. Тут парламент ІХ скликання і “попав”. Перебуваючи під ейфорією передвиборчих обіцянок та в пʼянкому стані від своєї неперевершеності в новій місії, у перший день роботи свіжообрані нардепи підтримали цей законопроєкт. Мовляв, дивіться, нарешті в Україні зʼявивися правильний парламент.
Хоча, можливо, керувались й певною логікою політичної розправи з опонентами, але не копай іншому яму, бо сам у неї і впадеш.
Теперішнє скликання Верховної Ради стало першим офіційно “доторканим”, що значно спростило притягнення нардепів до відповідальності
Тож, хай би як, а теперішнє скликання Верховної Ради стало першим офіційно “доторканим”, що значно спростило притягнення нардепів до відповідальності. Своєї “святості” нардепи позбулися не відразу – закон набрав чинності першого січня 2020 року.
Наявність підозри чи будь-яких процесуальних дій щодо особи не робить людину винною, поки суд не виніс вирок. Саме тому правоохоронці публікують інформацію зі знеособленими фото фігурантів, але журналісти через власні джерела встановлюють їхні імена.
Та у 12 нардепів уже є судові вироки. Так, суд призначив покарання держзраднику Іллі Киві, фігуранту скандальної ДТП Олександру Трухіну та за пропозицію хабаря заочно засудили “слугу” Андрія Одарченка. А от восьмеро нардепів, яких суд визнав винними у брехні в декларації, уникли відповідальності через те, що минули строки давності, а дехто й покаявся. Крім того, суд виправдав нардепа Віктора Мʼялика, підозрюваного в ухиленні від сплати податків.
Тринадцять нардепів 9-го скликання мають підозри у злочинах проти нацбезпеки. Найбільше серед них представників колишньої ОПЗЖ.
У корупційних діях підозрюються 33 народні депутати. На хабарях різних масштабів упіймали шістьох “Слуг народу”. Це, зокрема, Анатолій Гунько та Олександр Юрченко, які після того, як їх виключили із фракцій, продовжують роботу у складі групи “Відновлення України”, а також Сергій Кузьміних та Людмила Марченко. Остання прославилась завдяки відео, на якому вона викидає хабар за паркан свого будинку.
Однією з найгучніших стала справа “слуги” Олександра Трухіна, який за хабар намагався втекти з місця спричиненого ним ДТП. Цю історію від початку намагалися приховати. Однак у 2023-му суд визнав Трухіна винним у спробі підкупу патрульних. Після вироку він склав депутатський мандат.
Підозру має також нардеп від “За майбутнє” Сергій Лабазюк, який міг спробувати підкупити тодішніх “топів”: віцепрем’єр-міністра з відновлення Олександра Кубракова та голову Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафу Найєма, щоб компанії нардепа отримали підряди на відбудову. На подібній історії також зловили й “слугу” Андрія Одарченка.
Нещодавно нардепу з групи “Відновлення України”, а в минулому мажоритарнику від “Слуги народу” Євгену Шевченку оголосили підозру в держзраді. За даними слідства, Шевченко систематично займався інформаційно-підривною діяльністю в інтересах держави-агресорки, розповсюджував фейки російської пропаганди про командування Сил оборони України та суспільні настрої. Також йому обрали запобіжний захід тримання під вартою без права внесення застави.
Їх шукає поліція…
Одинадцять повідомлень про розшук народних депутатів ВРУ ІХ скликання висять на сайті міністерства внутрішніх справ.
Усім фігурантам висунуто підозри у скоєнні кримінальних правопорушень, а деякі вже мають вироки та ховаються від правосуддя за кордоном.
Народні депутати використовують різні методи: від затягування розгляду справи – до втечі з України
Щоб уникнути покарання за злочини, народні депутати використовують різні методи: від затягування розгляду справи – до втечі з України.
Наприклад, буквально перед винесенням вироку виїхав “слуга” Андрій Одарченко, а за день до вручення підозри втік з України любитель московського патріархату Артем Дмитрук. Правоохоронці вважають, що обидва вони незаконно перетнули кордон.
Країни для втечі розшукувані депутати обирають на свій смак і фінансові можливості, як от той же Дмитрук, котрий нібито спочатку був у Лондоні, а наразі, подалі від гріха, кажуть, ховається у Римі. Ні, ну нормально. Краще, ніж удома під ракетами й дронами. Може подякує правоохоронцям?
Нагадаємо, колишній депутат від ОПЗЖ Вадим Рабінович спокійнішою країною для себе визначив Ізраїль. В Україні він у розшуку з літа минулого, 2023 -го року.
Для когось ріднішою стала Росія, як от для організатора кремлівсько – політичного мережевого “маркетингу” Андрія Деркача та Іллі Киви. Останнього, до речі, згодом після втечі з України знайшли вбитим там же, на Росії.