У Білій Церкві на Київщині група підлітків побили 12-річну дівчину. Знущання знімали на камеру.
У потерпілої попереду тривала психологічна адаптація. Як допомогти дитині, яка постраждала від булінгу та чи впливає публічність інциденту на психологічні наслідки, Gazeta.ua розповіла психологиня та гештальт-терапевтка Лариса Філіпяк.
“У випадках підліткового булінгу однозначно варто говорити про індивідуальну роботу з психологом. Не шкільним спеціалістом, а саме із кимось ззовні. З дитиною має працювати фахівець”, – зауважила Філіпяк.
Діти, які зазнали булінгу – потребують підтримки рідних та друзів, додала спеціалістка.
“Але як саме ви можете підтримати дитину залежить від того, яких емоційних наслідків вона зазнала. Здебільшого діти не готові одразу говорити про те, що з ними сталося. Тому перше і основне, що треба зробити – це не розпитувати, як усе сталося та що тобі зробили, а просто залишатися поруч. Психіка працює так, що деякий час вона захищає болючу інформацію. Тому, якщо потерпіла від знущань дитина, хоче закритися в своїй кімнаті і ні з ким не говорити дозвольте їй це. Їй потрібен час самій усвідомити, що сталося. Коли відчує, що навколо неї безпечне середовище і люди, яким можна довіряти вона відкриється. Проявіть турботу повертаючись до базових потреб дитини і показуйте, що вона не байдужа вам”, – сказала психологиня.
Наступний крок запитувати у людини, як саме ви можете її підтримати і чи хоче цього вона.
“Можливо їй потрібне спілкування або щось принести. Не забувайте орієнтуватися на потреби дитини, що постраждала. Не варто приносити готові рішення: “Все, я прийшла, я тебе буду підтримувати!”. Завжди уточнюйте, яка саме підтримка потрібна”, – додала Лариса Філіпяк.
Публічний розголос про знущання – також може вплинути на стан потерпілої дитини по-різному, зауважила психологиня.
“Для когось це може бути можливістю отримати підтримку, яку хотілося б отримати ще раніше. А інший варіант подій може спрацювати гірше. Дитина може переживати через те, що всі бачили, як над нею знущаються. Їй може бути соромно. Вона може відчувати тягар через те, що вона не зі своєї волі стала публічною”, – розповіла фахівчиня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зрозуміти, що дитину цькують у школі: непомітні ознаки
Важливим у психологічній реабілітації дитини буде також поведінка шкільної спільноти в яке повернеться постраждала.
“У навчальному закладі обов’язково мають провести розмову з учнями про те, як правильно поводитися і говорити із жертвою булінгу, та як можливо підтримати постраждалу”, – порадила Філіпяк.
Вона додала, що батькам варто бути уважними до змін у поведінці своєї дитини. Якщо настрій підлітка стрімко змінюється на це можуть бути серйозніші причини, ніж просто особливість віку.
“Якщо підлітки не хочуть ходити до школи, не виходять гуляти, уникають спілкування, гостро реагують на різкі рухи когось все це червоні прапорці. Втома також може свідчити про емоційне виснаження. Ці проблеми потребують творчих методів від батьків. Потрібно якось розкрити дитину і з’ясувати, про що вона мовчить. Не підривайте довіру до себе, не критикуйте та не знецінюйте дитячих емоцій”, – підсумувала психологиня.
Днями в мережі опублікували декілька відео, на яких група підлітків, зокрема й дівчат, принижували дівчинку, кидаючи в неї використані жуйки та били.
На одному з відео чути, як дівчинці погрожують. Правоохоронці Київщини почали розслідування інциденту. Наразі у кримінальному провадженні тривають слідчі дії з метою встановлення всіх обставин події та притягнення винних до відповідальності.