Державне бюро розслідувань ініціює націоналізацію 49,5% корпоративних прав Полтавського ГЗК разом із його активами.
Міністерство юстиції готує відповідний позов до Вищого антикорупційного суду, повідомляє ДБР. Однак правоохоронці не пояснюють причин такого кроку та чому мова йде саме про 49,5% корпоративних прав комбінату. У пресслужбі Ferrexpo також утрималися від коментарів на момент публікації матеріалу, пише Forbes.
Чому влада зацікавлена у націоналізації Полтавського ГЗК
Ferrexpo, крім Полтавського ГЗК, володіє 100% Єристівського ГЗК та 99,9% Біланівського ГЗК. Виникає питання, чому увага ДБР прикута саме до Полтавського комбінату.
Полтавський ГЗК має найбільші запаси залізняку в Європі та спеціалізується на виробництві високоякісних окатків – продукції з високою доданою вартістю. Він забезпечує понад 90% випуску окатків Ferrexpo. 2024 рік став найуспішнішим для підприємства за весь час війни: виробництво котунів зросло на 58% і досягло 6 млн тонн.
За перше півріччя 2024-го Ferrexpo збільшила дохід на 64% – до $549 млн, а прибуток компанії подвоївся, сягнувши $55 млн. Станом на вечір 20 лютого капіталізація Ferrexpo становила $785 млн, що означає, що частка Костянтина Жеваго оцінюється приблизно в $382 млн.
Ідея націоналізації Полтавського ГЗК обговорювалася в Офісі президента ще у 2022 році, про що тоді повідомляв один із керівників партії “Слуга народу”. Проте реалізовувати цей задум не поспішали, оскільки Жеваго володіє 49,5% акцій материнської компанії Ferrexpo, зареєстрованої у Швейцарії. Решта акцій розподілена між міжнародними інвесторами, зокрема Норвезьким суверенним фондом, BlackRock та UBS.
“Акції Ferrexpo котируються на біржі, тому (від націоналізації) постраждають іноземні інвестори” – заявляв у 2022 році один із керівників “Слуги народу”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жеваго вважає застосовані проти нього санкції незаконними
Чи можливе вилучення активів у 2025 році
12 лютого 2025 року президент Володимир Зеленський запровадив проти Жеваго пожиттєві персональні санкції. Вони передбачають блокування активів, заборону торговельних операцій, виведення капіталу, а також участі в приватизації та оренді державного майна.
Хоча санкції не дають прямого права націоналізувати активи, їх запровадження може стати підставою для рішення ВАКС на користь Міністерства юстиції, пояснює керуючий партнер адвокатського обʼєднання “Відар” Станіслав Борис.
“Для націоналізації активів Мінʼюст має довести, що їхній власник становить загрозу національній безпеці, – каже Борис.
Він додав, що це фактично вже встановлено при ухваленні рішення РНБО про санкції. У 2024 році Мін’юст подав 27 позовів до ВАКС щодо націоналізації активів, з яких 25 (85%) були задоволені судом.
“Ми створили чіткий алгоритм дій для опрацювання кожного рішення РНБО щодо осіб, на яких накладено санкцію блокування” – цитує заступницю міністра юстиції Інну Богатих пресслужба міністерства.
Серед гучних випадків націоналізації – активи виключно російських бізнесменів: “Сенс Банк” Михайла Фрідмана, частка мережі АЗС Shell Едуарда Худайнатова, Миколаївський глиноземний завод Олега Дерипаски та ТРЦ Ocean Plaza, що належав родині Ротенбергів.
Головне питання в тому, як саме Мін’юст визначив частку Жеваго в Полтавському ГЗК. Відомство має намір націоналізувати 49,5% акцій комбінату, хоча той на 100% належить швейцарській Ferrexpo.
Жеваго ж володіє 49,5% акцій саме материнської компанії. Як Мін’юст доведе, що націоналізація стосується саме його частки, а не, наприклад, BlackRock? В результаті можуть бути зачеплені частки всіх акціонерів, а не лише Жеваго, зауважує аналітик Dragon Capital Денис Саква.
“Частка в материнській компанії не може автоматично транслюватися в частку дочірньої, – пояснює Борис із “Відару”.
За його словами, ймовірно, у правоохоронців слабке обґрунтування цього питання.
Інвестор, підприємець і меценат Костянтин Жеваго зазначив, що ДБР безпідставно заявило, що націоналізовуватимуть активи Полтавського ГЗК. За словами підприємця, міжнародна компанія разом з іншими інвесторами має акції в українських підприємствах. Тобто, якщо хтось намагається експропріювати Полтавський ГЗК або інший актив будь-якої публічної компанії, насправді націоналізують акції всіх інвесторів, які вклали свої гроші в Україну.
Підприємець також додав, що президент Володимир Зеленський заявляє, що Україна хоче укласти багаторічну угоду зі США і надати доступ до корисних копалин для розробки та отримання прибутків, підтримуючи Україну фінансово в військовому плані.