22 травня вшановують день пам’яті священномученика
Василіска. Василіск народився в місті Амасья, Каппадокія.
Після того, як Василіск і його брати були жорстоко побиті за віру, їм було видіння Господа і святого Феодора Тирона, після чого вони одужали від усіх ран. Це чудо призвело до того, що багато язичників обернулися до християнства, за що були страчені.
Василіск був засуджений до смерті в Команах Понтийських, де його тримали у в’язниці. Перед стратою він мав видіння, в якому Господь обіцяв йому свою допомогу і передрік мученицьку смерть. Василіск попросив сторожів в’язниці відпустити його, щоб попрощатися з родиною. Вони відпустили його, оскільки поважали його святість життя і чудеса, які він творив.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вознесіння Господнє: коли святкуємо, що варто зробити в цей день, а що під забороною
Після повернення Василіска ігемон Агриппа, який прибув до міста Амасья і почав переслідувати христиан, дізнавшись про його відпустку, прийшов у лють. Він жорстоко покарав сторожів в’язниці і послав за мучеником військовий загін. Василіска зв’язали і піддали жорстоким тортурам, але зрештою він прийняв мученицьку смерть.
Прикмети
Сильний туман – до великого урожаю, туман вранці – до грибного літа.
Вночі заспівав соловей – день буде теплим.
Під час дощу подув сильний вітер – випогодиться.
Вранці багато роси на траві – рік буде врожайним.
Що не можна робити
Цього дня наші предки намагалися триматися якнайдалі від водойм, не ходили купатися на озера чи річки, тому що вірили, що це принесе одні біди.
Заборонено полювати на пташок.
Не рекомендується позичати гроші чи будь-які речі.
8 червня вірянивідзначають Трійцю. Свято триєдиності Бога-Отця, Сина і Святого Духа. Його також називають П’ятидесятниця, Зелене свято або Зелена неділя. Святкування Трійці прив’язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння.
В храмах на Трійцю проводять святкові богослужіння і великі вечірні служби. Основні символи свята у християн східного обряду – зелені гілочки берези та інших дерев. Ними традиційно прикрашають будинки і церкви. Згідно з народними повір’ями, ці гілочки допомагають закликати добробут та щастя в дім.