НАБУ оголосило в розшук екснардепа від “Партії регіонів” Іванющенка: підозра в легалізації державної землі на 160 млн грн

НАБУ оголосило в розшук екснардепа від “Партії регіонів” Іванющенка: підозра в легалізації державної землі на 160 млн грн

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) оголосило в міжнародний розшук колишнього народного депутата від “Партії регіонів” Володимира Іванющенка, якого підозрюють у причетності до схеми легалізації 18 гектарів державної землі вартістю понад 160 млн грн. Цей крок є частиною ширшої кампанії НАБУ з боротьби з корупцією в земельній сфері, яка, за оцінками експертів, щорічно коштує державі мільярди гривень через “сірі” схеми перерозподілу активів. Подія відбувається на тлі посилення тиску на колишніх представників режиму Януковича, чиї активи досі залишаються джерелом конфліктів у бізнес-середовищі України.

За інформацією НАБУ, схема розгорнулася навесні 2021 року на тлі корпоративного конфлікту між Іванющенком та забудовницею за контроль над великим ринком “Столичний” у передмісті Києва – одним із ключових логістичних хабів столичного регіону. Під час ескалації конфлікту забудовниця, намагаючись вивести активи ринку з-під впливу екснардепа, вдалася до маніпуляцій із земельними ділянками. “Умисел щодо виведення активів виник у забудовниці саме через корпоративний конфлікт”, – зазначили в НАБУ, підкреслюючи, що схема включала корупційні дії посадовців Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Згідно з деталями розслідування, службовці Держгеокадастру незаконно змінили цільове призначення земельної ділянки ринку, яка перебувала в державній власності. Частину цієї землі – близько 18 га – розділили на дев’ять ділянок по 2 га кожна та передали у власність заздалегідь визначених осіб, пов’язаних із забудовницею. Надалі ці ділянки були продані трьом товариствам, які також перебувають під її контролем. Загальна вартість легалізованої землі оцінюється в понад 160 млн грн, що робить цю справу однією з найбільших у земельній корупції за останній час. “Такі дії не лише позбавили державу стратегічних активів, але й підірвали довіру до земельної реформи в Україні”, – коментують аналітики Центру протидії корупції (ЦПК), наголошуючи на системному характері подібних схем у регіонах навколо Києва.

Конфлікт було врегульовано вже восени 2021 року шляхом підписання так званої “понятійки” – неформальної угоди про спільне використання земельних ділянок ринку. Цей документ, типовий для пострадянського бізнес-середовища, дозволив сторонам тимчасово поділити контроль над активами. Однак, як з’ясувало НАБУ, у вересні 2021 року довірена особа Іванющенка увійшла до складу бенефіціарів тих самих товариств-власників земельних ділянок, що свідчить про його безпосередню зацікавленість у схемі. “Екснардеп не лише знав про незаконні дії, але й отримав вигоду від легалізації землі”, – повідомили в бюро, посилаючись на зібрані докази, включаючи фінансові транзакції та свідчення учасників.

Іванющенко, який був народним депутатом VI та VII скликань від “Партії регіонів” і відомий своєю близькістю до режиму Віктора Януковича, уже фігурував у кількох антикорупційних справах. Його оголошення в розшук є черговим ударом по мережі колишніх “регіоналів”, чиї активи часто стають об’єктом конфліктів у воєнний час. За даними НАБУ, екснардеп наразі переховується за кордоном, ймовірно, в Європі, де проживає значна частина олігархічних кіл часів Януковича. Бюро співпрацює з Інтерполом для його затримання, а також проводить обшуки у пов’язаних осіб і компаній.

Економічні експерти попереджають, що подібні схеми не лише виснажують бюджет, але й гальмують інвестиції в аграрний та логістичний сектори. “У контексті війни та земельної реформи 2021–2025 років такі випадки підривають довіру до держави як до гаранта майнових прав”, – зазначає старший аналітик Київської школи економіки Ігор Бурцев. Якщо справа Іванющенка дійде до суду, це може стати прецедентом для розслідування сотень подібних угод, укладених у 2010-х роках. НАБУ закликає громадян, які володіють інформацією про місцезнаходження підозрюваного, звертатися до бюро анонімно.

Ця справа підкреслює виклики для української антикорупційної системи: попри прогрес у цифровізації кадастру та деолігархізацію, “старі” мережі продовжують впливати на економіку. Чи призведе розшук Іванющенка до реального повернення активів державі – покаже подальше розслідування, але вже зараз це сигнал для бізнесу про посилення контролю за земельними операціями.