Про це повідомляє правозахисний центр “Вясна“.
За останні дні було відкрито понад 200 кримінальних справ у зв’язку з коментарями щодо смерті співробітника КДБ Дмитра Федасюка та мінчанина Андрія Зельцера. За даними “Вясни”, 116 осіб були затримані у кримінальній справі за статтями 369 Кримінального кодексу (Образа представника уряду) та 130 Кримінального кодексу (Розпалювання соціальної ворожнечі).
Водночас адвокат “Вясни” Павло Сапелка зазначив, що політичні мотиви ув’язнення людей у цій кримінальній справі очевидні.
“Відкритий заклик до терору та насильства у відповідь”, зроблений головою Постійної комісії з питань національної безпеки Палати представників Олега Бєлаконева, залишився безкарним, а більше сотні простих громадян були затримані та ув’язнені бо правдиві заяви не були причиною акту насильства — це вже була реакція на те, що сталося” — пояснив він.
“Загалом, згідно зі ст. 130 КК карається “умисними діями, спрямованими на розпалювання расової, національної, релігійної чи іншої соціальної ворожнечі чи ворожнечі за ознаками расової, національної, релігійної, мовної чи іншої соціальної приналежності”. У чому я щиро впевнений: неможливо розпалити ворожість або ворожнечу одним – двома повідомленнями в соціальній мережі, цей процес відбувається не так швидко”, — додав він.
Більшість затриманих не вийшло на свободу через 72 години після затримання, родичі частини з них до цих пір не знають місцезнаходження своїх близьких.
Через матеріал про Зельцера в країні заблокували сайт “Комсомольської правди в Білорусі”: в ньому одна з його однокласниць добре про нього говорила.
Автором цієї замітки є журналіст Геннадій Можейко, якого затримали і помістили в ізолятор на Окрестина в Мінську. Він також проходить підозрюваним за статтями про розпалювання ненависті (ст.130 КК) і образі представника влади (ст. 369).
Водночас у Білорусі засудили до трьох років Михайла Ференца — громадянина України, якого звинувачуюють в організації протесту. Речник МЗС України Олег Ніколенко висловив протест білоруській стороні та назвав справу українця політично мотивованою. За словами Ніколенка, вирок ще не набув чинності, а адвокати українця подали апеляційну скаргу.