У четвер, 7 жовтня, відбудеться відкликання з посади спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, а на його місце оберуть чинного заступника голови парламенту Руслана Стефанчука – абсолютно лояльного президенту Володимиру Зеленському.
Навіщо Офіс президента концентрує у руках абсолютну владу в країні, та яким коштом збирається її утримувати, пояснив заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.
“Отже, через особисті мотиви президента буде знято голову парламенту в парламентсько-президентській республіці. Наскільки буде дотримано формальну процедуру – вже не важливо. Головне, що повністю руйнується система балансів у владі. Законодавча гілка втратила останні ознаки незалежності й демонструє вже повну підпорядкованість виконавчій владі. Судова гілка всіляко гальмує реформування, але ще сяк-так тримається. Хоча перспективи колапсу досі лишаються”, – зазначив Голобуцький.
Експерт вважає, що історія з відставкою Разумкова додала Банковій ще один пункт претензій у спілкуванні з західними партнерами України. Поки посли G-7 намагались жорстко відстоювати незалежність української антикорупційної вертикалі від Офісу президента, Банкова грубо підпорядкувала собі головний законодавчий орган країни.
“Наслідки зламу державного ладу, ґрунтованого на незалежності трьох гілок влади, явно будуть набагато масштабнішими, ніж обіцяли Зеленському його радники. Великі інвестори до України не йдуть. Для їхньої появи потрібна ліберальна економіка та незалежні суди. Або величезна маржа, що виправдала б ризик вкладень. Влада не може розраховувати на ренту від продажу вуглеводнів чи будь-яких копалин, як це робить президент Росії Володимир Путін. Україні не вдасться стати державою паразитарного типу, як маленька 10-мільйонна Білорусь. То коштом яких саме резервів президентська команда розраховує йти шляхом утвердження авторитаризму? Адже тримати під жорстким контролем чималу державу – надто дороге задоволення”, – підсумував Голобуцький.