В англійському замку Фотерінгей 25 жовтня 1586-го за звинуваченням у змові проти королеви Англії Єлизавети I засуджена до страти колишня шотландська королева Марія Стюарт.
1542-го новонароджена Марія зайняла шотландський трон по смерті свого батька короля Якова V. Згодом матір відіслала Марію на виховання до французького двору. Правити своєю країною Марія почала у 18 років після смерті матері. Одружилася з двоюрідним братом лордом Дарнлі, незабаром він загинув. Головна підозра впала на коханця Марії – Ерла Ботвелла. Того ж року вони одружилися. Їх обох заарештували. Марію помістили в маленький замок на острові посеред озера Лох-Левен.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Другу дружину короля привселюдно стратили
19 років пробула в ув’язненні Марія Стюарт. Продовжувала вести таємне листування з іспанським і французьким королівськими дворами. Англійська розвідка викрила її змову з місцевими католиками, що хотіли вбити протестантку Єлизавету І. 1568-го Марія Стюарт втекла із замку, організувала військо для захоплення влади в Шотландії. Зазнавши поразки, втекла до Англії.
Королева Єлизавета наклала на неї домашній арешт за інтриги із опонентами Єлизавети. Коли стався замах на Єлизавету – слідство та суд визнали Марію винною у змові. Її було засуджено до страти. Вирок виконали 8 лютого 1587-го. Прах Марії Стюарт перенесли у Вестмінстерське абатство в Лондоні, де поховані всі монархи Великої Британії. Син Марії Яків VI став королем Англії, Шотландії та Ірландії, королем Великобританії.
Королева Шотландії і Франції Марія Стюарт увійшла в історію як законодавиця моди на біле весільне плаття. Весільна сукня, яку одягла Марія Стюарт, коли виходила заміж за дофіна Франції Франциска II, відзначено в Руанському опису церемонії як зразок стилю і художнього оформлення.
Варто зауважити, що колір весільного плаття королеви був білим – нововведення, яке стало традицією на всі наступні століття. До цього моменту колір весільного плаття у Франції був звично червоним. Але Марія віддала перевагу білій атласній сукні, розшитій перлами.