У березні 1945-го під час служби в армії Методій Волинець разом із друзями створив підпільну організацію “Спілка вільної української молоді” для боротьби за незалежну Україну. За це його засудили до 25 років таборів.
Як проукраїнська організація виникла в радянській армії і що довелося пережити у таборах, правозахисник і письменник Методій Волинець розповів журналу “Країна”.
“На початку 1945 року з двома армійцями їхав зі Львова, – згадує він. – Нас зупинилися підвезти лейтенант МВД з водієм. Завезли в якесь село. Воно було оточене. Чекісти і солдати палили вогні. Завели нас у хату, а там на ліжку – напівроздягнена жінка, залита кров’ю. У колисці – дитина, зарубана сокирою. Якийсь капітан пояснив: “Эту женщину бандеровцы убили за то, что ее муж ушел в ряды Советской Армии защищать Родину”. Я перепитав у голови сільради: “У вас що, тільки один пішов в армію?” “Та де, відповів, у нас щось за 30 таких”. У голові відразу питання: що ж таке, нікого не вбили, тільки цю жінку і її діток і так страшно? І тут до мене дійшло, хто це зробив. Хлопці, що були зі мною, теж це зрозуміли. Після того ми сказали собі: “Служити таким катам то це й на нас кров паде отих дітей, що вони повбивали”. Вирішили створити свою підпільну організацію “Спілка вільної української молоді”.
Мали на меті здобути незалежність України. Проводили агітацію серед української молоді. Антирадянські матеріали відправляли поштою.
“У нас була портативна німецька трофейна машинка, ніде не зареєстрована. На ній друкували листівки. Листи хлопці писали від руки. Їх відправляли з різних міст, бо знали, що за поштовим штемпелем будуть шукати”, – додав Волинець.
Чоловіка заарештували 1950 року. Тоді мав демобілізуватися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як на Закарпатті боролись за незалежність – презентували фільм
“Арешт не став несподіванкою. Я його чекав п’ять років. З мене здерли погони, зняли ремінь. Присудили 25 років каторги. Відбував покарання у місті Тайшет Іркутської області на деревообробному комбінаті. Працювали тяжко. За 10-годинну зміну потрібно було пропустити через свої руки понад 100 кубометрів сирої деревини. За місяць перетворився на єгипетську мумію”, – поділився Методій Волинець.
Повний текст спогадів колишнього політв’язня читайте у свіжому випуску журналу.
Підписатися на “Країну” можна ТУТ.
Герой України, політик і радянський політв’язень Степан Хмара провів сім років у таборах суворого режиму. Відбував покарання на Уралі з 1980 року до 1987-го. Там відсидів 306 діб у карцері.