Взяв у знайомих насіння люфи на розвід і забув на три роки. Але це не завадило йому гарно зійти, каже Володимир Жданов, 35 років, із села Каїри Каховського району Херсонської області. Люфа вимагає ручної праці, тепла й вологи.
Посіяв 50 насінин, які нагадують гарбузові. За шість років поступово збільшив площу до 3 соток. Тепер це найбільша ділянка люфи. За це її занесли до Книги рекордів України.
Рослина жирує, якщо її сполоти. Дуже любить, щоб було чисто. Дехто каже, та що тут робити. Посадив і вона виросла. Насправді тут багато роботи від початку і до кінця.
Люфа невибаглива. Сіє насіння у травні на городі. В інших регіонах краще наприкінці зими на розсаду, бо довго проростає. Насіння треба викласти на марлю і тримати у теплій воді два тижні. Збризкує водою, щоб постійно була волога.
Сіяти, коли з’явиться росток. Кидати по кілька зернин в одноразові стакани від пива. Зайві рослини потім треба вирвати. Лишити найсильнішу.
Люфу сіє на глибину 5 см. Вона любить вологу, тому ростки часто обприскують. За кілька днів до пересаджування на город ставить рослини ночувати на веранді. Садить на відстані 1 м.
На Херсонщині тепла вистачає. Виростили найбільший плід 62 сантиметри. В холодніших місцевостях може бути менше. Всі премудрості вирощування відпрацював на власних ґулях. В Україні люфа поки що екзотична і немає з ким порадитися.
Це ліана, тому потрібна опора з натягнутими мотузками для підтримки. Або можна посіяти біля паркану. Її плоди нагадують кабачки. Їх на кущі утворюється до 10. Дозрівають за пів року у вересні. Стають коричневі й всередині насіння шарудить.
Такими стають після повного дозрівання. Тоді вже неїстівні, бо тверді з волокнистою м’якоттю. Недозрілі можна фарширувати м’ясом, як кабачки. Або худобі порізати замість гарбузів.
Плоди чистить від шкірки, промиває, ділить на кілька частин і висушує. Ці натуральні мочалки годяться для миття тіла або посуду без додавання мила.
Враховуйте, що на обробку плоду йде 10 хвилин. В інтернеті радять його поливати окропом, щоб шкіра стала м’яка і легше відходила. Це зручно, якщо їх кілька. В нас великі партії. Треба багато електроенергії, щоб на всі набрати воду. Доводиться робити все руками. Намочити не найкращий спосіб. Потім ще раз сушити, щоб не завівся грибок.