Франциск пішов з життя, коли небезпека його здоров’ю уже нібито минула. Папа Римський помер у розпал політичних консультацій по Україні, у котрих брав безпосередню участь. Тепер на Ватикан чекають вибори.
Повідомлення про смерть понтифіка було несподіваним, адже напередодні Папа ще благословляв вірян. Великоднє звернення “Urbi et Оrbi” (“Місту і світу”) він, щоправда, зачитати не міг.
Натомість у Франциска вистачило сил на коротку зустріч із віце-президентом США Девідом Венсом, котрий перебував з візитом у Римі. Жодних політичних тем під час кількахвилинної бесіди не обговорювалося.
Для високого гостя
Випадково чи ні, у великодній промові Франциска з’явилася критика “гонки озброєнь”, котру він відділяє від “потреби в захисті свого народу”. Теза резонує з роздратуванням, котре викликають у Білого дому та зокрема у Венса, спроби Європи озброїтися і допомогти Україні в обороні проти РФ.
Тож коли кардинал Кевін Фаррелл у соцмережі Х повідомив про смерть Папи, то спершу новину сприйняли за фейк. Кардинал не оголосив причини смерті, а надвечір Ватикан повідомив, що це сталося через інсульт.
“Великий Апостол милосердя”
Коли стало зрозуміло, що повідомлення – не фейк, світ зреагував швидко і болісно. Король Великої Британії висловив скорботу, а прем’єр Кір Стармер – глибокий сум. “Ми втратили захисника слабких і миротворця”, – заявив канцлер ФРН Олаф Шольц. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн відзначила працю понтифіка на покращення життя знедолених і бідних.
Усі ці лідери особливо виділили зусилля Папи Римського Франциска, спрямовані на подолання бідності та розбрату. Великим апостолом милосердя назвав його президент Польщі Анджей Дуда, “людиною смирення” – президент Франції Емманюель Макрон.
“У християн розриваються серця”
“У християн розриваються серця”, – сказав Девід Венс, котрий був останнім іноземним політиком, що бачився з понтифіком.
Показово зреагував Білий дім: на офіційній сторінці у соцмережі Х два фото, Дональда Трампа і його дружини з Франциском і Венса з Франциском. Підпис: “Спочивай із миром, папа Франциск”.
Аналогічно прокоментував смерть понтифіка прем’єр Іспанії Педро Санчес: побажав Франциску покоїтися з миром і наголосив на “глибокому спадку” його турботи про нужденних.
Прем’єрка Італії Джорджія Мелоні, котра мала дружні стосунки з понтифіком, зазначила: “вчення Франциска та його спадок не будуть втрачені”.
Схід сумує, РПЦ планує
У скорботі не лише у християни. Президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі наголосив: Папа Римський “був голосом миру, любові та співчуття”.
Президент Ізраїлю Іцхак Герцог висловив сум і жаль на смерть понтифіка, хоча відносини з Ватиканом є складними через те, що Франциск підтримував палестинців.
Речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що той “глибоко поважав” Франциска. Згодом з’явилося повідомлення про сподівання високої делегації РПЦ на участь у похованні понтифіка. Російська агенція ТАСС, посилаючись на свої джерела, зазначила, що понтифіку значно погіршало вночі на понеділок і о 6 годині ранку стало зрозуміло, що він на межі смерті.
Реформатор другий
Франциск продовжив справу свого попередника папи Бенедикта XVI, котрий у 2013 році зрікся посади, – реформу церкви, особливо – її керівних органів.
У березні 2025 року, незадовго до смерті, Франциск затвердив масштабну реформу церкви, котра включає:
розширення прав жінок, аж до дияконства (дві монахині вже очолили відомства, котрими досі керували виключно чоловіки, у 2023 та 2024 роках у двох католицьких асамблеях брали участь жінки з правом голосу),
посилення ролі вірян в управлінні церковними структурами (що підважує владу єпископів, архієпископів, кардиналів і простих священників).
Подальші реформаторські кроки мають бути визначені у ході так званого синодального процесу, коли єпископи збираються та обговорюють ситуацію у церкві. Остаточно папа Франциск планував затвердити реформу у 2028 році на Асамблеї.
Нюанс у тому, що хто б не був обраний новим Папою Римським, він має виконувати затверджений план реформ. Тому Мелоні й говорила про спадок, котрий не буде втрачений.
На думку професора Стокгольмської школи теології Кирила Говоруна, конфлікт між реформаторами і консерваторами у церкві стане рамкою конклаву. Він прогнозує посилення впливу “політичного католицизму”, представником якого є Венс, а отже – спроби впливу Білого дому на вибори нового понтифіка.
Чи вплине така спадковість на політичні вектори Ватикану?
Між Росією та Україною
Папа Франциск намагався витримувати нейтралітет у всіх конфліктах. Однак в Україні не всі його миротворчі кроки були сприйняті схвально.
У 2022 році у Страсну п’ятницю у хресній ході українка та росіянка разом тримали хрест. Ватикан тоді пояснив: такий символ примирення. У грудні 2024 року понтифік назвав українців і росіян “двоюрідними братами”.
Тим паче, з Росією Франциск мав тісніший контакт – у 2016 року на Кубі зустрівся з предстоятелем РПЦ Кирилом. У 2022 році на початку вторгнення РФ відвідав російське посольство і зателефонував президенту Володимиру Зеленському.
“Мужність білого прапора”
Відтоді понтифік не раз викликав резонанс заявами про війну в Україні:
у травні 2022 року припустив, що “гавкіт НАТО на двері РФ” міг стати першопричиною конфлікту, і висловив сумнів, чи сприяє миру збройна допомога Україні,
у березні 2024 року закликав нашу країну “мати мужність білого прапора” – піти на переговори з РФ,
у лютому 2025 року назвав Україну “мученицею”.
Скоріш, новий понтифік продовжить дотримуватися показового нейтралітету, бо це зручно, а от зміни в риториці можуть бути помітними. Особливо з огляду на зустріч Девіда Венса із держсекретарем Ватикану П’єтро Пароліно та архієпископом і секретарем по зв’язках із державами та міжнародними організаціями Полом Річардом Галлахером.
За інформацією джерел, співрозмовники вітали добрі двосторонні відносини між Ватиканом і США. Зокрема, була підтверджена спільна відданість захисту права на свободу вірування та совісті, а також обговорені питання міграції, біженців, ув’язнених. Тобто, ключові вектори політичної діяльності Ватикану будуть збережені. До часу конклаву Святий Престол вибуває з активного політичного процесу. Вибори нового понтифіка мають відбутися не пізніше, ніж за 20 днів після смерті попередника.
Венса – до Путіна
Обрання і смерть Папи Римського завжди сповнені символізму. Франциск пішов з життя у першу добу по Великодню. Тому священники та віряни кажуть, що він до останнього подиху служив церкві. Професор кафедри політичних наук і права у Київському національному університеті будівництва Валерій Карпунцов пригадав, як новообраний Франциск випустив голубів – символів миру в Україні – а на них напали ворон і чайка. “Також у день народження папи Франциска блискавка влучила у статую святого Петра у колишній резиденції папи та відбила німб і ключі, як символ папської влади…Я ніколи не був упевнений у щирості намірів понтифіка, який дав медаль “Ангела миру” московитському очільнику держави-агресора”, – написав він у соцмережі.
З огляду на заяви Франциска про Україну, настрої українських експертів та громадських діячів зрозумілі. На офіційному рівні – сум і скорбота.