Українських спеціалістів цінують за якість розробок і фундаментальні знання

Головна Сторінка » Українських спеціалістів цінують за якість розробок і фундаментальні знання

 Між ІТ-компаніями велика конкуренція за висококваліфікованих інженерів. Початківців усе ще трохи більше, ніж місць, де вони могли б отримати практичний досвід. Зараз ІТ-сфера популярна й багато абітурієнтів вступає у вузи на технічні спеціальності. Думаю, коли вони закінчать університети, ще не буде перенасичення ринку. Значний дефіцит кадрів прогнозується у 20232027 роках, розповідає 34-річна Юлія Шмуля, директор із рекрутингу GlobalLogic.

 Зважаючи на економічні наслідки локдауну, ІТ-сфера підтвердила, що може бути стабільною й розвиватись у складних умовах. Багато бізнесів після карантину зрозуміли: потрібно більше ресурсів направляти у діджитал, бути доступними для клієнтів в онлайн-режимі. Тому попит на ІТ-послуги зріс.

До пандемії програмісти співпрацювали з компаніями переважно в офісах. Зараз всі зрозуміли, що це можна робити будь-де. В команді можуть бути люди з різних міст, країн. Цей тренд триватиме. Навіть якщо карантин закінчиться, програмісти в повному обсязі в офіси вже не повернуться.

Бізнес-аналітики повинні вміти чути людей

Найбільш затребувані напрями в ІТ незмінні понад два роки. Тестувальники завжди необхідні. Великий попит саме на тестувальників-автоматизаторів. Збільшується потреба в JavaScript, Python. Також популярні Java,.NET та C++ розробники. В ІТ часто переходять із суміжних професій. Фахівців, які змінюють напрям діяльності, називають світчерами. Найчастіше це викладачі технічних спеціальностей університетів або інженери із заводів. Ці люди мають добру технічну базу. Вона допомагає їм швидко обрати технічний напрям та отримати необхідні навички.

З інших галузей, наприклад, юриспруденції або продажів, приходять рідше. В такому разі перехід в ІТ осмислений крок. Зазвичай люди добре готуються, вкладають гроші в на­вчання. В них чітко вибудовані кар’єрні плани. Був випадок, коли чоловік прийшов із підприємницької діяльності й за чотири роки став висококваліфікованим NET-розробником.

Компанії готові співпрацювати як із людьми з вищою освітою, так і без неї. Вузи дають фундамент, на якому легше вибудовувати знання. Спеціалізовані курси зазвичай обмежені в часі та спрямовані на якусь конкретну технологію. Тож знання більш поверхневі. Натомість в університетах мало практики. Тому не так важливо, де навчався фахівець. Набагато важливіше як уміє застосовувати знання. Окрім того, ІТ-компанії багато інвестують у розвиток працівників. Наприклад, із 2018 року група GlobalLogic вклала понад 5,5 мільйона доларів у розвиток інженерних талантів у Центральній та Східній Європі. Значна частка цих коштів припадає саме на Україну.

Стереотип про те, що жінки переважно є тестувальниками й менеджерами в ІТ-компаніях, відходить у минуле. На інтерв’ю ніхто не зважає на стать кандидата. Запитання ставлять усім однакові. Ми завжди підтримуємо гендерну рівність. Не пригадую, щоб відмовили людині через стать. Зараз чимало чоловіків-тестувальників і жінок-розробниць. Є багато суміжних професій бізнес-аналітики, project-менеджери, дата-аналітики. Це стереотип, що жінки схильні більше до гуманітарних наук, а чоловіки до технічних. Він років 20 тому засів у головах людей і досі впливає на вибір спеціальності.

Я маю технічну освіту. Закінчила факультет інформатики та обчислювальної техніки в Київському політехнічному інституті. У групі з 30 студентів було дві дівчини. Зараз співвідношення інше. Чоловіків-програмістів справді більше, проте з часом тенденція вирівняється.

В ІТ важливо вміти думати, знаходити нестандартні рішення й навчатися. Ці навички можуть бути в людини будь-якого віку. У нас є проєкт, де використовується технологія мейн­фрейм, що була популярна у 1980-х. Коли знадобилися спеціалісти для роботи з нею, шукали таких із відповідним досвідом у галузі їм зараз приблизно 50 років. Багато людей старшого віку здатні до навчання та успішно опановують нові мови програмування. Зараз великий попит на інженерів, які добре знають математику. Вони можуть будувати чудові моделі для автомобільної промисловості. Легше навчити мов програмування, ніж глибин математики.

Більше ресурсів треба направляти в діджитал

Стосовно програмістів є різні стереотипи. Зокрема, що вони не люблять спілкуватися. Навпаки під час проєктних завдань їм доводиться багато спілкуватись із замовниками, обґрунтовувати рішення, брати на себе відповідальність. Тому іноді, як і в інших сферах, мають вигорання. Беруть перерву, щоб відпочити, перезавантажитися. Є також приклади, коли люди йдуть із ІТ цим галузь не надто відрізняється від інших.

Універсального портрета програміста немає. В кожної спеціалізації є свої софт-скіли. Наприклад, project-менеджер має бути комунікабельний, уміти розв’язувати проблеми. Затребувані риси для фахівців на рівні junior/middle точність, відповідальність, уміння планувати свій час та уважність до деталей. Водночас ІТ-спеціалісти мають бути креативні, щоб знаходити нові методи розв’язання задач. А бізнес-аналітики повинні вміти чути людей.

Професійне зростання в ІТ-компанії таке: спочатку ти молодший спеціаліст junior, потім middle, далі senior. Перехід від одного до іншого рівня не регулюється роками. Це більше про практичний досвід і знання, які фахівець здобув під час роботи над проєктом. Саме завдяки знанням відбувається розвиток.

Вислів “кожен солдат мріє стати генералом” не завжди працює в ІТ-сфері. Тут багато можливостей для горизонтального розвитку. Наприклад, можна вивчати нові мови програмування. Тому не завжди потрібне вертикальне зростання. Але якщо говорити про нього, можливі два варіанти. Або фахівець іде в менеджмент, якщо йому цікаво працювати з людьми, або стає тімлідом, коли хоче керувати проєктами. В майбутньому можна стати project-менеджером або обрати технічний напрям і бути лідом чи крутим senior-розробником, щоб розвиватися до архітектора.

Важко говорити про середні заробітки. Наприклад, є велика різниця в оплаті праці стажерів, технічних архітекторів чи директорів інжинірингу. Все залежить від рівня, позиції, досвіду, навичок людини. Від попиту на конкретну технологію і від того, які софт-скіли має програміст. Наприклад, важливе знання англійської мови. Ті, хто нею не володіє, отримуватимуть менше. Ті, хто вміє планувати час, будувати процес, говорити з клієнтом, зароблятимуть більше. В ІТ немає того, до чого звикли в інших сферах, коли керівник отримує більше за рядового фахівця. Втім, оплата лідів і project-менеджерів у середньому починається від 5 тисяч доларів. 2021 року зросла зарплата тестерів-автоматизаторів. Вони цінні на проєкті, без них він не зможе випуститись і продукт не зможе бути повноцінним. Оплата їхньої праці майже зрівнялася з оплатою розробників. Хоча рівень знань для тестувальників може бути не таким глибокий. ІТ не єдина сфера в Україні, де порівняно великі заробітки. Подібна ситуація в аграрній галузі, добре зароб­ляють юристи-партнери в компаніях.

Великий попит на тестувальників-автоматизаторів

Українських фахівців цінують за якість розробок і фундаментальні технічні знання. Один із найбільших ринків із надання ІТ-послуг розташований в Індії. Проте якість розробки високотехнологічних проєктів в Україні зазвичай вища. Більшість нашого ІТ-сектору працює із закордонними замовленнями. З’являються українські компанії, що роблять свої продукти. Є багато стартапів, про які знає весь світ, Grammarly, Preply.

Зазвичай IT-компанії пропонують пакет бенефітів для фахівців. Туди можуть входити медичне страхування, безкоштовні обіди, спортзал, подорожі, можливості для розвитку, навчання, кар’єрного зростання. Також звертають увагу на ментальне здоров’я людей, забезпечують їх безкоштовною психологічною допомогою. Проводяться онлайн-зустрічі з дієтологами, фітнес-тренерами, спеціалістами зі сну тощо.

Щоб регулярно читати всі матеріали журналу “Країна”, оформіть передплату ОНЛАЙН