Україна відома у світі як один із найпопулярніших центрів ІТ-аутсорсингу. Співпрацюємо зі Сполученими Штатами Америки, Європейським Союзом, Великою Британією, Японією, Південною Кореєю. Попит на наших спеціалістів зростає, говорить 44-річний Ігор Ковальов, генеральний директор Payoneer в Україні та Білорусі.
Раніше метою номер один були Штати. Нині вітчизняні компанії почали освоювати нові ринки. Зокрема країни Далекого Сходу. Успішно співпрацюють із замовниками в Японії.
Пандемія позитивно вплинула на цю галузь, з економічного погляду. Багато американських компаній почали віддавати на аутсорс в Україну нові проєкти. Перший квартал 2020-го наші айтішники закінчили зі зниженням середнього доходу на 5%. Це можна пояснити турбулентністю того періоду: ніхто не розумів, що буде далі. Загалом 20202021 роки виявилися для українського ІТ-сектору продуктивними: триває стрімке зростання доходів компаній, освоюються нові ринки. Починаючи з третього кварталу 2019-го по третій квартал 2021 року середній дохід ІТ-компаній зріс у понад півтора разу.
Харків лідер за доходами ІТ-компаній, що працюють з іноземними клієнтами. У цьому місті завжди була хороша навчальна база майбутніх спеціалістів. Місцеві університети відкриті для молодих фахівців і заохочують студентів проходити стажування в ІТ. Зокрема, йдеться про Харківський національний університет радіоелектроніки, Національний аерокосмічний університет, Харківський авіаційний інститут.
Найбільше айтішники заробляють у Харкові, Львові, Одесі, Києві, Дніпрі. Також непогані результати демонструють Вінниця, Івано-Франківськ і Рівне. Пандемія внесла певні зміни. Бачимо за платежами, що ІТ-спеціалісти працюють майже з усієї території країни. Навіть із невеликих міст. Бути в Києві чи Львові уже не обов’язково. Це стало можливим завдяки розвитку нових засобів комунікації. Така ситуація позитивно впливає на добробут українців і загалом на економіку держави. Змінюється ставлення до зайнятості. Стрімко зростає відсоток фрілансу. За прогнозами, він може стати домінантною формою зайнятості у сфері ІТ.
Team leader в Україні заробляє від 4 тисяч доларів, у США від 7 до 10,5 тисячі. Project-менеджер отримує в нас 3,54,5 тисячі доларів, у Штатах 79,5 тисячі.
Серед партнерів вітчизняних ІТ-компаній є такі бренди: Amazon, Gameloft, Microsoft, Google Cloud. Наші спеціалісти розробляють програмне забезпечення, працюють над штучним інтелектом, робототехнікою. Роблять свій вклад у створення хмарних технологій і кібербезпеку.
В Україні працюють понад 230 тисяч ІТ-фахівців
З одного боку, послуги українських програмістів коштують дешевше для іноземних замовників. Це пов’язано зі станом нашої економіки. Водночас маємо хорошу освіту, спеціалісти відповідально ставляться до роботи, якісно її виконують. Це впливає на попит. Важко сказати, хто є суттєвими конкурентами на цьому ринку.
Сьогодні в Україні працює понад 230 тисяч ІТ-фахівців. До 2025 року їх кількість сягне 242 тисяч, за прогнозами PwS.
Для ІТ-бізнесу стало нормою відкривати офіси в інших країнах, зокрема США та Європі. Так вони приваблюють міжнародних клієнтів і водночас реалізують проєкти в Україні. Американські та європейські компанії також реєструють юридичних осіб у декількох країнах. Це зумовлено бізнес-моделями, які застосовуються в ІТ, і дає можливість ближче співпрацювати із замовниками.
В Україні великі очікування пов’язують із “Дія City”. Такі ініціативи мають стимулювати подальший розвиток ІТ-індустрії та здатність держави побудувати довірчі відносини з бізнесом.
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу “Країна”, оформіть передплату ОНЛАЙН