Аварія на ЗАЕС: в ISW проаналізували витік на станції

Головна Сторінка » Аварія на ЗАЕС: в ISW проаналізували витік на станції

Окупація росіянами Запорізької АЕС призвела до збоїв у роботі обладнання та технічного обслуговування. Таких збоїв, що загрожують безпеці станції, може побільшати.

За свою історію експлуатації станція повністю втрачала доступ до зовнішніх джерел живлення сім разів, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Усі інциденти сталися під час російської окупації.

“16 листопада Енергоатом повідомив, що російське керівництво ЗАЕС перевело реактор № 5 у гарячий стан із холодного зупину, порушивши цим розпорядження ядерного регулювання України. Це призвело до витоку розчину борної кислоти, який потрапив у всі парогенератори реактора. Некомпетентність росіян на ЗАЕС у виведенні реакторів призвела до витоку радіоактивного теплоносія з першого у другий контур реактора № 4”, – сказано в повідомленні.

Аналогічна ситуація виникла з реактором № 6, який зазнав тимчасового блекауту 14 листопада, змусивши реактор покладатися на аварійні дизель-генератори.

Обладнання на ЗАЕС постійно деградує, а частота схожих небезпечних випадків збільшується.

МАГАТЕ поки що не прокоментувало ці інциденти, але 13 листопада висловило занепокоєння щодо обсягу та ефективності технічного обслуговування систем безпеки ЗАЕС та власної здатності контролювати роботу станції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський пообіцяв не обстрілювати ЗАЕС, але можливі різні варіанти

В агентстві повідомили, що ці проблеми з обслуговуванням стали очевидними у липні та серпні 2023 року, коли у парогенератор реактора № 4 стався витік. Він забруднив системи безпеки реактора, які потрібно було повторно очистити.

“Звіти України та МАГАТЕ вказують, що присутність і виключний контроль Росії над ЗАЕС посилюються. Це свідчить про те, що подібні збої можуть посилитися в умовах триваючої російської окупації”, – вважають аналітики Інституту вивчення війни.

13 листопада МАГАТЕ оголосило, що 7 листопада його співробітники відвідали російський тренувальний центр для ЗАЕС, і що Ростехнагляд встановлює постійну присутність на станції.

“Це оголошення вказує на нормалізацію російської окупації ЗАЕС, незважаючи на задокументовану безрозсудну поведінку російських військ поблизу станції”, – зазначили в ISW.

Російські війська розмістили військову техніку на та всередині об’єктів ЗАЕС влітку-восени 2022 року.

МАГАТЕ повідомило, що російські оператори ЗАЕС не надали контингенту агентства доступ до всіх шести турбінних залів реактора для оцінки їхньої безпеки. Російські оператори також обмежили доступ МАГАТЕ під час останніх оглядів залів у жовтні та 10 листопада.

У МАГАТЕ поінформували, що на ЗАЕС планується ремонт трансформаторів реакторів № 4, 5 і 6 після нещодавнього завершення технічного обслуговування трансформаторів реакторів № 1, 2 і 3. В агентстві зазначили, що реактори № 4 і 5 перебувають у режимі гарячого зупину, що порушує розпорядження українського регуляторного органу.

Через злочинні дії російських окупантів на енергоблоці № 5 Запорізької атомної електростанції стався витік реагентів. Про це у четвер повідомив Енергоатом.