Боррель розповів про переозброєння держав НАТО

Головна Сторінка » Боррель розповів про переозброєння держав НАТО

НАТО залишається основою системи європейської безпеки, але це не заважає Європі розвивати власні оборонні спроможності.

Вони дозволять країнам бути кращими партнерами, сказав під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції високий представник ЄС Жозеп Боррель, повідомляє “Укрінформ”.

“НАТО є гарантом територіальної оборони Європи. Воно було, є і буде таким гарантом. І ніхто не претендує на те, щоб замінити НАТО. НАТО є союзом, який забезпечує територіальну оборону для Європи. Це не заважає європейським країнам розвивати спроможності, з метою, по-перше, бути кращим партнером для НАТО, і по-друге мати можливість діяти самотужки, коли це є необхідним”, наголосив він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НАТО заявили про готовність до прямого військового зіткнення з Москвою

Нинішня ситуація з безпеки та повномасштабне вторгнення Росії в Україну примусило європейські держави знову думати про зміцнення власних оборонних спроможностей. До цього тривав процес роззброєння. Економічна криза й тривалий мир зробили оборонні витрати найбільш вразливою статтею під час корекції бюджетів. Саме тому зараз у Європі нестача озброєння.

Тепер держави ЄС збільшують власні оборонні спроможності. Німеччина збільшує витрати на оборону до 100 млрд. Польща збільшила їх до 4% від ВВП, це вдвічі вище за стандарти НАТО і більше, ніж будь-якій іншій країні ЄС. Франція збільшила свій оборонний бюджет з 39 до 59 млрд.

“Мені інколи говорять ви хочете мілітаризувати Європу. Ні, я хочу, щоб Європа була здатною виконувати власні зобов’язання. Це означає, що є НАТО і є європейські спроможності, які збільшують силу НАТО, для якого ЄС має бути надійним та потужним партнером”, зауважив Боррель.

За даними Європейського оборонного агентства, протягом наступних двох років країни ЄС мають намір витратити додаткові 70 млрд для розвитку своїх оборонних спроможностей. Важливо координувати ці зусилля, щоб витрачати на оборону не лише більше, а й більш ефективно.

“Із війною в Україні Європа вступила в кризу це правда. Але ця криза примусила нас реагувати. Ця війна була сигналом до пробудження для країн-членів, щоб витрачати більше, витрачати краще, мати більше військових спроможностей, більше взаємосумісності, бути сильнішим партнером для НАТО, та діяти там, де НАТО не буде втручатися”, підсумував він.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії Альянс виключив залучення свого військового контингенту на території України. Також відмовив у закритті неба над Україною.

Альянс не є учасником війни, і це так і залишатиметься. Він не посилатиме в Україну ні своїх військ, ні літаків, заявив нещодавно генсек НАТО Єнс Столтенберг. Але запевнив, що країни НАТО підтримуватимуть українців необхідним озброєнням.