Сукупний борг Пенсійного фонду держбюджету України становить понад 70 млрд грн. При цьому 41% пенсій українців оплачується не за рахунок ПФУ, а за рахунок прямих дотацій з держбюджету. Але цю ситуацію можна змінити.
у 2021 році доходи ПФУ становитимуть рекордні для України 495,5 млрд грн. Структура доходів: 294 млрд — надходження від єдиного соціального внеску, 195,5 млрд — перекази з держбюджету. З останніх, 21,7 млрд грн — покриття з держбюджету запланованого дефіциту.
Пояснює керуючий партнер компанії GR Capital, Максим Філіппов.
«Простими словами — це і є розрив ліквідності фонду, який не може зібрати з працездатного населення кошти для утримання непрацездатного населення. Держава змушена вирізати гроші з інших статей бюджету для виплат пенсій», — пише Філіппов.
У той же час він вказує, що у розвинених економіках пенсійні фонди працюють як інвестфонди — цю практику потрібно впроваджувати в Україні.
“Пенсіонери Європи і США вкладають кошти у нерухомість, державні облігації, інфраструктурні проекти, інноваційний бізнес, енергетику, охорону здоров’я… Накопичувальна система передбачає акумуляцію коштів, які не можуть лежати під важким тягарем неминучої інфляції. Якщо держава бажає знизити навантаження на бюджет, утримувати пенсіонерів (із прогнозованим зростанням пенсій), поліпшити макроекономічні показники і, врешті-решт, наситити економіку грошима — то вона зобов’язана трансформувати пенсійний фонд у інвестиційну керівну компанію”, — вважає експерт.
Як приклади Філіппов наводить Пенсійний фонд вчителів Техасу (Teacher Retirement System of Texas, TRS), який оголосив про рішення інвестувати у фонди нерухомості та інфраструктурних проектів у розмірі $650 млн. Під управлінням техаських пенсіонерів (у їх фонді 1,5 млн осіб) знаходиться $157,7 млрд у активах.
“Зауважу, що це тільки один фонд з одного штату США. Наприклад, у штаті Каліфорнія є пенсійний фонд, який об’єднує лише вчителів ($238,8 млрд під управлінням). Пенсійний фонд Нідерландів керує активами на суму в $322 млрд”, — пише експерт.