15 грудня згадують святого священномученика Єлевтерія.
Єлевтерій народився у сім’ї благочестивих християн у Римі. Його мати, Анфія, була жінкою знатного роду, яка навернулася до християнства через проповіді апостолів. Вона виховала сина у вірі та любові до Бога. Єлевтерій з юності виявляв глибоку побожність і бажання служити Церкві. У 20-річному віці він був висвячений на єпископа міста Ілліріка (нині частина Балканського півострова). Незважаючи на свій молодий вік, він мудро керував паствою, поширював християнство і навертав багатьох язичників до віри.
За часів імператора Адріана (117138 рр.) розпочалися гоніння на християн. Єлевтерій був схоплений за наказом місцевих правителів і доправлений до Риму. Там його змушували зректися Христа і поклонитися язичницьким богам, але він твердо відмовився. Святий зазнав жорстоких катувань, але залишився непохитним у вірі. За переказами, під час його страждань багато присутніх навернулися до християнства, вражені його терпінням і дивами, які відбувалися. Зрештою, Єлевтерій був страчений через усічення мечем близько 120 року.
15 грудня – день пам’яті святого преподобного Павла.
Преподобний Павло народився в Малій Азії (можливо, поблизу Пергама) у благочестивій християнській родині. З раннього віку він прагнув присвятити своє життя Богові. У юності Павло вступив до монастиря, де був навчений основам чернечого життя. Згодом він оселився на горі Латр, що в Малій Азії, і почав вести життя відлюдника. Павло здобув славу праведника та подвижника завдяки своїм аскетичним подвигам, посту, молитві та глибокому смиренню. Він постійно боровся з пристрастями та прагнув до духовної досконалості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обрізання Господнє-2025: коли святкуємо та про які заборони дня потрібно пам’ятати
Його подвиги приваблювали багатьох учнів, які збиралися навколо нього. На горі Латр з його ініціативи було засновано кілька монастирів, які стали центрами духовного життя. Преподобний Павло був для своїх учнів прикладом доброчесності та благочестя. Преподобному Павлу приписують багато чудес як за його життя, так і після смерті. Він допомагав хворим і потребуючим, зцілював молитвами та давав духовну пораду всім, хто до нього звертався.
Преподобний Павло упокоївся в глибокій старості, близько 956 року.
Віряни моляться святим про здоров’я, зміцнення духу, добробут.
Прикмети
Над дахами будинків кружляють ворони – буде негода.
Кіт спить цілий день – чекайте на морозну і сувору зиму.
Вранці на вікнах візерунки – весна прийде рано і буде теплою.
Що не можна робити
Цього дня не можна скаржитися на холодну погоду, якщо так робити, то, за повір’ями, у людини буде слабке здоров’я протягом всього року. Щоб зміцнити здоров’я, важливо залишатися радісним і веселим.
З переходом на новий церковний календар у 2023 році дати святкування Різдва, Хрещення та інших церковних свят переносяться на 13 днів раніше.
У період різдвяних свят відтепер будуть колядувати, щедрувати та посівати у нові дні. У різних регіонах ця традиція має свої особливості. Але незмінною залишається прив’язка колядок до Святвечора та Різдва.