Чи можуть сни бути віщими: дослідження

Більшість людей бачать сни мінімум дві години щоночі.

Тому не дивно, що у вашому житті може бути кілька яскравих або тривожних снів, пише sleepfoundation.

Ви навіть можете належати до 17,8%-38% людей, які бачили принаймні один пророчий сон. Це сни, які нібито пророкують майбутнє. Їх називають віщими.

Чи можуть сни передбачити майбутнє

На даний момент мало наукових доказів того, що сни можуть передбачати майбутнє.

Однак деякі дослідження показують, що певні типи снів можуть допомогти передбачити початок хвороби або психічний занепад уві сні. Наприклад, у людей з хворобою Паркінсона сни, що містять негативні емоції, пов’язані з майбутнім зниженням когнітивних функцій.

Випадки, коли сни були передчуттям

Кажуть, деякі історичні події були передбачені через сни. Оскільки ці події відбулися в минулому, немає методу перевірки того, що сни відповідають критеріям прокогнітивних снів.

Вбивство Авраама Лінкольна

Повідомляється, що президент Авраам Лінкольн бачив уві сні власну смерть. Друг і партнер Лінкольна, Уорд Хілл Леймон, пізніше описав сон, коли Лінкольн переказав його йому.

Лінкольну снилися люди, які плакали, і уві сні він пішов з’ясувати, що сталося. У східній кімнаті Білого дому він знайшов труп, одягнений для похорону. Лінкольн запитав фігури уві сні, що сталося. Один доповів йому, що президента вбили. Повідомивши цей сон Леймону, Лінкольн виглядав схвильованим і наляканим.

Президентом, якого вбили уві сні, був не сам Лінкольн, а якийсь інший президент. Це був сон, який він бачив за кілька ночей до свого вбивства 14 квітня 1865 року.

Наукова спільнота шукає відповіді на питання, чому ми бачимо сни. Основна гіпотеза така: за допомогою снів людина опрацьовує пережитий досвід, засвоює нову інформацію, репетирує різні ситуації.

Чому нам здається, що сон був віщим

Вибіркові спогади. Людина швидше запам’ятає один “здійснений” сон, ніж сотні звичайних.

Віра у паранормальні явища. Кожна людина має право вірити у все, що вважає за потрібне. Головне, щоб віра приносила користь, а не посилювала тривогу.

Збіг.

Вільна інтерпретація сну. Наприклад, людина побачила уві сні темний коридор, а наступного дня захворіла. Нічого не заважає подумати, що темний коридор уві сні був попередженням про швидке погіршення самопочуття. Чи є зв’язок між цими подіями? Питання спірне.

Думки попереднього дня. Уявіть, що ви дуже чекаєте на зустріч зі старим другом, думаєте про неї кілька днів, хвилюєтеся. За день до події друг сниться вам у якомусь дивному образі. Вранці ви дізнаєтеся, що зустріч скасовується: у друга виникли якісь сімейні обставини. Можна подумати, що сон “пророкував” такий результат. Швидше за все, річ у тому, що ви думали про свого друга останні кілька днів – він наснився б вам у будь-якому разі.

Більшість сновидінь людина бачить у фазі швидкого сну – активність мозкових хвиль у період приблизно така ж, як під час неспання.

Різні етапи життя та досвід можуть змінити ваші сни та викликати кошмари.

Вагітність може призвести до нових кошмарів.

Травма також може вплинути на ваш сон, і як травма, так і психічні проблеми пов’язані зі збільшенням кількості кошмарів.

У свою чергу, кошмари можуть негативно вплинути на ваш сон в цілому.

На думку вчених кошмари та тривожні сни – спроба психіки впоратися з несприятливими подіями. Бачити в них ознаку будь-яких подій у майбутньому – це, найімовірніше, когнітивне спотворення. Зворотнє наука не довела.

Те, як ви спите, впливає на якість і тривалість сну. А деякі пози схильні до появи кошмарів під час сну.

Люди, які сплять на лівому боці, більш схильні до кошмарів, ніж ті, хто спить на правому боці.