Церковне свято 5 листопада: православні вшановують брата Господнього

Головна Сторінка » Церковне свято 5 листопада: православні вшановують брата Господнього

За церковним календарем 5 листопада вшанують пам’ять апостола Якова, брата Господнього за плоттю.

З моменту заснування Стрийської єпархії в липні 2000 року святого апостола Якова обрано покровителем Стрийської єпархії. Його зображення знаходиться на гербі Стрия від XV століття.

Gazeta.ua пропонує детальніше ознайомитися із життям апостола.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сьогодні іменини святкують власники популярних імен

Святий Яків був одним з братів Господа Ісуса Христа. Він належав до дванадцяти його апостолів. У тридцять чотири роки його обрали першим єпископом Єрусалима, де він служив протягом тридцяти років. Апостол Яків брав активну участь у Єрусалимському соборі, який вирішив важливі питання у житті та діяльності первісної Церкви.

Після вознесіння Ісуса Христа апостоли розійшлися проповідувати Євангеліє в усі кінці світу. У своїй апостольській діяльності святий Яків сягнув європейського континенту і проповідував та навертав на християнство в Іспанії.

Повернувшись до Палестини в 44 році, святий Яків був ув’язнений Іродом Агрипою та загинув мученицькою смертю. Ірод не поховав тіла Якова. І вночі учні апостола викрали його та, поклавши в саркофаг, перевезли до Іспанії. Святий Яків був похований у місцевості Іріа Флавія в таємному місці в лісі.

Через декілька століть монах-ереміт Пелайо мав видіння у тому лісі. І ця місцевість отримала назву “кампус стелла”. Єпископ Теодомир, який дізнався про це видіння, провів розкопки та знайшов гріб з тілом апостола. Імператор Альфонс ІІ проголосив святого Якова покровителем своєї імперії і збудував каплицю на місці, в якому було розкопано мощі. Згідно з переказами, відтоді святий Яків зробив декілька чудес.

Святий Яків залишив цінну пам’ятку – соборне послання, яке увійшло до переліку книг Святого Письма. Він також уклав і написав Чин Божественної Літургії, відомої як Літургія святого Якова.

Тепер мощі святого апостола Якова перебувають в Катедральному соборі міста Сантьяго де Компастелла в Іспанії.

Однією з головних традицій 5 листопада вважалися “бджолині хороводи”. Господарі, які займалися бджільництвом, намагалися з’їсти багато меду. Вважалося, що чим більше з’їси, тим більше і збереш.