9 травня в Україні відзначають день перенесення мощей святого Миколая Чудотворця. В народі цей день називають святом “літнього” Миколи.
У цей день просять захисту від лиха та бажають здоров’я.
Святий Миколай є одним з найшанованіших святих у християнській вірі. Його вважають покровителем дітей, купців і моряків. Християни вшановують пам’ять святого двічі в році – 6 грудня та 9 травня.
“Два Миколи у нас – один з травою, інший з зимою”, – каже прислів`я.
Вперше це свято встановив папа Урбан ІІ в ХІ столітті. До українського церковного колендаря день Миколая у травні увів митрополит Єфрем в кінці ХІ століття.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли ймовірні останки Святого Миколая
Колись у цей день господарі виводили коней у поле на першу пашу. Священики служили посеред села молебні та кропили коней свяченою водою. У цей час в полі вершники їздили верхи “щоб нечиста сила коней не мучила”.
В народі казали “Прийшов Миколай – коней випасай”, “Юрій з теплом, а Микола з кормом”, “Святий Юрій пасе корів, а Микола – коней”. “До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки!”
На Київщині і на Поділлі у цей день був звичай робити “заздравні” обіди. Їх називали нікольщиною.
На Миколая не можна відмовляти нікому, хто попросить вас про допомогу, інакше за це сім’я терпітиме злидні і лиха.
За народними віруваннями, святий Миколай є покровителем мореплавців. Козаки перед довгою мандрівкою морем завжди служили молебень Богородиці й Миколаю Угоднику.
Народні прикмети на 9 травня:
– День Миколи був останнім терміном для посадки картоплі. Вважали, що, якщо її посадити пізніше, то вона вже не встигне вирости, і урожай не збереш.
– Сьогодні треба вмитися першою росою, щоб протягом року бути здоровим.
– Жаби почали квакати – буде багатий урожай вівса.
– Вільха зацвіла – пора сіяти гречку.
22 травня 1919 року митрополит Василь Липківський відправив перше богослужіння українською мовою в Микільському соборі на Печерську.
Спеціально для цього український композитор Микола Леонтович, автор знаменитого “Щедрика”, написав нові ноти кантів та особисто диригував хором.