День прав людини: чи можуть українці захистити свої права?

День прав людини: чи можуть українці захистити свої права?

Напередодні у світі відзначався День прав людини. Заснована 10 грудня 1948 року Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй дата є нагадуванням світової спільноти про непорушність прав людини.

Ухвалена після Другої світової війни в Парижі на Генасамблеї ООН Загальна декларація прав людини заклала фундамент мирного існування між країнами, утвердження конституційних засад демократії, а також розвитку судових інституцій.

У 1950 році вже на рівні Європи була прийнята Конвенція прав людини, згідно з якою держави-члени Ради Європи зобов’язалися забезпечувати основні громадянські та політичні права не лише своїм громадянам, а й усім, хто перебуває під їхньою юрисдикцією. На основі Європейської конвенції було створено Суд, визначено порядок його діяльності, а також встановлено перелік прав та гарантій, що держави зобов’язалися виконувати.

Створення Європейського суду з прав людини дозволило запустити механізм для громадян звернутися зі скаргою проти держави, коли їхні права та свободи було порушено.

«Європейська конвенція про права людини була розроблена для того, щоб допомогти національній владі забезпечити дотримання основних прав людини звичайних людей за будь-яких обставин, не лише за благополучних часів. І Конвенції та системі, що стоїть за нею, це вдавалося – вони адаптувалися до мінливих обставин протягом більш ніж семи десятиліть» – позначила у своєму зверненні Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович Бурич.

Генеральний секретар акцентувала, що понад 20 000 постанов Європейського суду з прав людини та їх виконання 47 державами-членами принесли безліч реальних покращень у життя конкретних людей за різними показниками, включаючи рівність, недискримінацію, здоров’я та навколишнє середовище, а також принесли користь суспільствам загалом. День прав людини у 2021 році: Сьогодні, як ніколи раніше, ми маємо відстоювати права людини – Новини (coe.int)

Україна як член Ради Європи активно інтегрована у систему інституцій, відповідно громадяни України мають змогу звернутися до Європейського суду з прав людини. Так, за даними Міністерства юстиції України за 2020 рік, Україна посідала третє місце за кількістю справ, які розглядалися в ЄСПЛ. Наразі загальна кількість справ у Європейському суді близько 62 000 проти держав – сторін Конвенції, з них 10 400 справ – проти України, що становить 16,8% від загальної кількості справ.

Новацією цього року стало ухвалення ООН резолюції про право людини на навколишнє середовище. Таким чином, на міжнародному рівні визнано, що чисте та стійке навколишнє середовище є невід’ємним правом людини. У свою чергу Президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Рік Дамс ініціював кампанію #EnvironmentRightNow, спрямовану на екологізацію законодавства.

У цьому контексті Глава швейцарського фонду «Скорочення ризиків» Володимир Костерін зазначив: «Право на здорове довкілля – стратегічна ініціатива ООН та ПАРЄ, яка дає чіткий сигнал урядам підвищувати ефективність управлінських рішень у сфері екології. Досягнення цілей сталого розвитку потребує впровадження нових рішень та технологій, у тому числі у сфері правозахисту». Risk Reduction Foundation (rr-f.ch)

Днями Рада Європи опублікувала оновлену версію своєї платформи, яка включає розділи «Права людини та здоров’я», «Забезпечення свободи жінок від насильства» та «Права людини та навколишнє середовище».

За матеріалами Ради Європи та Фонду «Скорочення ризиків»