27 грудня віряни вшановують пам’ять Стефана Первомученика. Це перший мученик-єврей, який був забитий камінням за віру в Христа.
Святого Стефана наші предки вважали покровителем великої худоби, особливо коней. У День святого Стефана наймали пастухів на наступний сільськогосподарський сезон. Хороші пастухи в Київській Русі дуже цінувалися, їх пригощали і дарували подарунки. В цілому в цю дату часто наймали і звільняли працівників за наймом.
За давніми прикметами, в свято 27 грудня важливо дотримуватися чистоти в будинку, і самим ходити в чистому одязі і з чистим тілом. У цей день намагалися сходити в баню і частіше вмиватися протягом дня.
Що не можна робити
Не можна ображати коней, собак та інших тварин, в тому числі і бездомних. Не варто підвищувати голос на них, проганяти і обзивати.
У день Стефана не можна ходити в брудному і зношеному одязі.
Не можна в цей день ходити з брудною головою і немитим тілом.
Викидати залишки їжі, хліба, куті не можна – згодуйте їх тваринам або птахам.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому Різдво святкують 25 грудня: історія дати, якої немає в Біблії
Прикмети
Яка погода сьогодні, таким буде лютий.
Вдень з’явилися густі хмари синього кольору – до погіршення погоди.
Якщо протягом дня погода часто змінюється, то залишок зими буде мінливим.
Багато снігу випало – до хорошого врожаю озимих культур.
Якщо протягом дня змінилося напрямок вітру, то скоро потеплішає.
Хмари пливуть проти вітру – до снігопаду.
Якщо день видався теплим, то наступне літо буде спекотним.
З переходом Православної церкви України на новоюліанський календар багато дат свят зсунулися на 13 днів раніше. Старий Новий рік – не є церковним святом, тому його дата не зсувається, а залишається колишньою. Старий Новий рік 2024 відзначатимуть в ніч із 13 на 14 січня.
Але є один нюанс. На цей день припадало свято свято Меланки 13 січня і свято Василя 14 січня. Ці свята змістились у датах і за новим церковним календарем вони припадають на 31 грудня і 1 січня відповідно. Саме в ці дні зустрічайте щедрувальників та посівальників.