Кількість українців, які говорять вдома державною мовою, сягає понад 60%.
Найбільше зростання за останні п’ять років спостерігається у центрі держави. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
63% респондентів відповіли, що спілкуються вдома українською мовою. Російську у побуті використовують 13%, а ще 19% говорять обома мовами рівною мірою.
У порівнянні з 2020 роком, частка українськомовних зросла на 11%. Водночас російською стали говорити на 12% менше людей.
На Заході 85% опитаних відповіли, що спілкуються українською мовою. З 2020 року цей відсоток не змінився.
У Центрі є невеликий ріст використання української з 62% до 68%. Російською стали говорити на 5% менше опитаних.
На Півдні українською вдома спілкуються 39% осіб, тоді як у 2020 році таких було лише 22%. Кількість російськомовних за цей час зменшилася з 42% до 24%. Близько третини населення говорять обома мовами.
На Сході 29% респондентів відповіли, що говорять українською. Це на 12% більше, ніж п’ять років тому. Кількість тих, хто спілкується російською, зменшилася з 52% до 32%. Обома мовами говорить 31% населення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять слів, яких не вистачає українській мові: які емоції вони описують
Водночас у КМІС зазначили, що треба враховувати й окуповані після 2022 року території. Там було поширеним спілкування російською мовою, тому ріст використання української між 2020 і 2025 роками хоча й мав місце бути, але, скоріше за все, у дещо меншому масштабі.
58% опитаних вважають, що російську мову не варто вивчати в українськомовних школах. У 2023 році таких було на 6% менше.
Водночас 38% підтримали вивчення російської. За два роки їхня кількість зменшилася на 5%. Лише 9% говорять про вивчення на рівні української мови або принаймні на вищому, ніж інші іноземні.
Водночас до повномасштабного вторгнення у 2019 році 81% українців вважали, що російську варто викладати у школах.
Із Заходу на Схід зростає частка тих, хто підтримує збереження вивчення російської мови. На Заході таких 25%, у Центрі 36%, на Півдні 51%, а на Сході 57%.
Найчастіше респонденти пояснювали свою думку тим, що іноземні мови варто знати (38%). Також аргументом було те, що російська поширена в Україні (32%). 14% відповіли, що варто знати мову ворога.
Опитування проводили з 14 лютого по 4 березня 2025 року методом телефонних інтерв’ю. У ньому взяли участь 1029 респондентів, які мешкають на підконтрольних Україні територіях.
Українська мова багата на унікальні слова, які давно вийшли з ужитку або знайомі лише в окремих регіонах. П’ять українських слів, які ви точно не знаєте, назвав тренер з ораторського мистецтва.