Ініціатива НБУ щодо зміни назви розмінної монети з “копійки” на історично обґрунтовану “шаг” отримує підтримку.
Це сприятиме відновленню національних традицій в номіналі грошей і подоланню колоніальної спадщини. Про це йдеться у фаховому висновку Експертної комісії Українського інституту національної пам’яті щодо символіки російської імперської політики.
Висновок наголошує, що “шаг” був назвою розмінної монети, яка використовувалася в Україні в XVII-XVIII століттях, і згадувалася не тільки в письмових джерелах, а й у літературі та фольклорі.
Експерти підкреслюють, що назва “шаг” була характерна тільки для України і не мала зв’язку з Московським царством або Російською імперією.
“У другій половині XVII – XVIII століть Московія намагалася нав’язати Гетьманщині обіг тільки своїх грошей, зокрема “копійки”, витісняючи традиційну західноєвропейську монету з українського обігу. Паралельно знищенням української державності, Російська імперія реалізувала свої наміри в грошовому обігу”, – зазначено в документі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Копійка може стати шагом: до парламенту внесли законопроєкти
Назва “шаг” була відроджена під час Української революції 1917-1921 років, коли Центральна Рада затвердила гривню, що складалася з 100 шагів. Після відновлення незалежності України в 1991 році, з’явилася ідея відродити “шаг”, і в 1991-1992 роках розроблялися ескізи монет. Однак, через перевагу серед депутатів із радянським світоглядом, Верховна Рада в 1992 році затвердила назву “копійка”, яка належала до грошової системи Російської імперії та СРСР.
Згідно з висновком, розмінна монета “копійка”, яка була відома в Україні з XVII століття, замінила традиційну монету “шаг” у XVIII столітті внаслідок політики Російської імперії. Тому назва “копійка” є символом реалізації імперської політики та колоніальної спадщини в Україні.
Заміна назви розмінних монет з копійок на шаги може відбутися у 2025 році. Це станеться у випадку, якщо цю ініціативу схвалить Верховна Рада.
Це буде кроком до відновлення історичної справедливості. Копійка залишилась як свідчення впливу Москви на процес грошової реформи 1990-х. Копійка як одна сота відповідної грошової національної одиниці є лише в Москві, в Мінську, в Тирасполі і в Києві.