Facebook заблокував сторінки дослідників, які вивчали поширення дезінформації

Facebook заблокував сторінки дослідників, які вивчали поширення дезінформації

Адміністрація соціальної мережі Facebook заблокувала особисті сторінки дослідників із компанії Ad Observatory, що вивчали прозорість реклами та поширення дезінформації у соціальній мережі.

Як повідомляє The Verge, представники Facebook пояснив свої дії порушенням правил соцмережі з боку дослідників.

“Facebook заявляє, що група порушила умови свого обслуговування, скомпілювавши призначені для користувача дані без дозволу”, – пише видання.

Натомість дослідники стверджують, що їх змушують замовкнути через викриття проблем на платформі Facebook.

У чому проблема

Дослідники працювали у межах проєкту Ad Observatory Нью-Йоркського університету, створеного для вивчення походження і поширення політичної реклами у Facebook. Як пояснила група, їхньою метою було з’ясувати, хто платить за політичну рекламу та як її просувають у соцмережі. Така робота має важливе значення для розуміння поширення дезінформації в Facebook, оскільки компанія не перевіряє факти, що містяться у політичній рекламі, стверджують вони.

“Щоб допомогти своїй роботі, дослідники створили модуль для браузера під назвою Ad Observer, який автоматично збирає дані про те, яку політичну рекламу показують користувачам і чому ця реклама націлена на них. Згідно вебсайту, плагін не збирає ніякої особистої інформації, включаючи імена користувачів, ідентифікаційний номер Facebook або список друзів”, – зазначає The Verge.

Після цього дані, зібрані Ad Observer, стають загальнодоступними для дослідників і журналістів, які використовують цю інформацію для виявлення тенденцій і проблем на платформі Facebook. Зокрема, у межах дослідження вдалося з’ясувати, що Facebook не може розкрити, хто сплачує за політичну рекламу, а також, що дезінформація ультраправих користується більшою популярністю, ніж дезінформація із центральних або лівих джерел. Дослідники підкреслюють, що Facebook надає частину цієї інформації добровільно через свою бібліотеку оголошень, але далеко не всю.

Лаура Едельсон, дослідниця з Нью-Йоркського університету, яка брала участь у проєкт і чий особистий обліковий запис був заблокований Facebook, переконана, що компанія хоче припинити незалежну перевірку своєї платформи.

“Призупинивши дію наших облікових записів, Facebook фактично припинив всю цю роботу. Facebook також фактично перекрив доступ більш ніж двом десяткам інших дослідників і журналістів, які отримують доступ до даних Facebook через наш проєкт”, – заявила вона.

Інші дослідники також вважають, що Facebook посилається на захист особистих даних користувачів соцмережі лише для того, щоб запобігти виявленню проблем у роботі платформи.

“Facebook заявляє, що заборонив дослідників, тому що вони порушили умови обслуговування соціальної мережі, і що плагін Ad Observer “збирав дані про користувачів Facebook, які не встановлювали і не давали згоду на збір даних”, – зазначає видання.