Клавішний музичний інструмент фісгармонія віком понад 100 років зберігається в Музеї фольклору Гната Танцюри в місті Гайсин на Вінниччині Етнограф, фольклорист і педагог Гнат Танцюра зібрав понад 5 тис. українських пісень із мелодіями й усі їх відтворював на фісгармонії в себе вдома.
Батько Гната Трохимовича наділив його шматком землі. Той здавав її в оренду, а на ті гроші у 1930-х купив у Кунянському костелі фісгармонію. Інструмент виготовлено в ХІХ столітті в Німеччині. Танцюра грав на ньому пісні, які зібрав, розповідає завідувачка Музею фольклору Валентина Голомовза. Звучання фісгармонії нагадує орган, проте нині вона не настроєна. Планую знайти фахівця, щоб оглянув інструмент і за необхідності відремонтував. Хочу, щоб той знову зазвучав у музеї, адже саме в цій садибі з 1944 року жив із сім’єю відомий етнограф. Гнат Трохимович учителював у четвертій школі в Гайсині. Учні часто приходили до нього додому, а він ставав на порозі й казав: “Без пісні не впущу”.
Гнат Танцюра народився 10 червня 1901-го в селі Зятківці Гайсинського повіту Кам’янець-Подільської губернії на Вінниччині. Нотної грамоти хлопця навчив сільський учитель.
Сестри Гната Трохимовича знали багато пісень, продовжує Валентина Михайлівна. Осінніми й зимовими вечорами вони сиділи за прядками та співали. Коли всі знані пісні було переспівано, батько дав завдання майбутньому фольклористові піти в село й записати нову. Тоді Гнатові було 16 років. А 1918-го сестри дали йому гроші на придбання скрипки. З нею Танцюра ходив селом і збирав пісні. Найбільше записав від сусідки Явдохи Микитівни, яка пізніше взяла псевдо Зуїха.