Російський гігант, схоже, готовий йти ва-банк, ставлячи на те, що напівпусті сховища в Європі пришвидшать запуск “Північного потоку – 2”.
З огляду на специфічну збутову політику російського “Газпрому” Євросоюз восени підійде до початку опалювального сезону з надзвичайно низькими запасами в підземних сховищах газу (ПСГ). Як повідомляє DW, експерти переконані, що до зими повністю заповнити сховища не вдасться.
Так, наразі принципово важливий для російського газового експорту хаб в Баумгартені (Австрія) заповнений лише на третину, німецькі ПСГ стоять порожніми наполовину.
“Не хочу поширювати страшилки, але нинішню ситуацію комфортною ніяк не назвеш. До зими заповнити використовувані «Газпромом» сховища повністю вже точно не вдасться”, – вважає незалежний берлінський експерт з газового ринку Німеччини і ЄС Хайко Ломан.
Він також наголосив, що угода між США та ФРН щодо не введення нових санкцій проти газопроводу “Північний потік – 2” до зниження цін на газ не призвела. Ба більше, вони ще більше зросли, оскільки в кінці липня.
Експерти вважають, що у цій ситуації розрахунок “Газпрому” на те, що до прискореного заповнення сховищ вже в найближчі місяці з усією своєю міццю підключиться “Північний потік – 2”, є досить ризикованою грою ва-банк.
Адже “коли і скільки газу на яких умовах потече, передбачити важко”, попереджають у берлінському Фонді науки і політики (SWP). У статті експерти фонду вказують, що теоретично дозвіл на експлуатацію газопроводу може надійти лише в лютому 2022 року. І справа тут в чисто юридичних процедурах.
Сприятливий для Кремля сценарій. Видання нагадує, що наразі ще неясно, хто проведе сертифікацію нового газопроводу, оскільки в січні норвезька фірма Det Norske Veritas (DNV) через санкції США вийшла з проєкту. Однак фахівці допускають, що “напружена ситуація на ринку сприятиме швидкій технічній сертифікації та якнайшвидшій (попередній) здачі в експлуатацію “Північного потоку – 2”. Іншими словами, вони не виключають, що ризикована гра “Газпрому” з напівпорожніми газосховищами увінчається успіхом, і ЄС під тиском обставин (і Москви) в екстреному порядку дасть зелене світло відразу двом новим ниткам на Балтиці.
Найбільш несприятливий сценарій для “Газпрому” полягав би у тому, що сформований після виборів 26 вересня новий уряд Німеччини прийме політичне рішення заблокувати проєкт або оголосить мораторій на його введення в дію, а в Азії впаде попит на скраплений газ, і високі ціни в Європі викличуть потужний приплив СПГ, в результаті чого російський газ втратить колишню частку ринку.
Інші варіанти розвитку подій. Видання зазначає, що існують ще й проміжні сценарії. Наприклад, якщо “Газпром” отримує від ФРН і ЄС дозвіл використовувати тільки половину нової труби. Далі знову-таки можливі варіанти: російський концерн або на додаток до однієї нитки “Північного потоку – 2” терміново бронює транзитні потужності в Україні і / або Польщі, щоб задовольнити високий зимовий попит і скоріше забезпечити належне заповнення європейських ПСГ, або цього не робить, прирікаючи ринок Європи на високі ціни, але і підвищуючи тим самим його привабливість для постачальників СПГ з усього світу.
“Деякі люди, які добре знають “Газпром”, стали сумніватися, чи повною мірою менеджмент цього концерну, в якому в останні роки йде зміна поколінь, усвідомлює можливі політичні наслідки тих чи інших своїх дій», – вказав Ломан.
У минулому, за його словами, західноєвропейські партнери “Газпрому” невпинно повторювали мантру про беззастережну надійність цього постачальника. Тепер багато у кого виникає враження, що не всі в російському концерні є безумовними прихильниками давніх взаємних зобов’язань, а це створює відчуття, що з’явилися нові ризики.